İşte Batman’ın dününe ait bazı kareleri.

ÇEVRECİ YÖNETİCİLERDİ

1997’nin Haziran’ın da ‘Çevre Günü’ etkinliği kapsamında dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök ve Vali Necati Develioğlu, sıra dışı bir etkinliğe imza atmıştı.  O dönemler inşaat atıklarını şehir merkezinin bazı alanlarına bırakan inşaat sektöründeki bazı firmalara tepki amaçlı Başkan Gök’ün açıklamasına Vali Develioğlu, Müftü Cüneyt Kavşut, Mali İdareler Müdürü Faysal Kartal, Tarım Müdürü Erdal Özer ve Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş de destek vermişti. Bir grup Anadolu Lisesi öğrencisinin de eşlik ettiği merhum Gök, açıklama yaparken objektiflerimize böyle yansımıştı.

MEYDAN’IN HALİ BÖYLEYDİ

27 Yıl önce Batman’a konuk olan Milliyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Taner Atilla’yı Batman’ın sokaklarında gezdiren Vali Necati Develioğlu olmuştu. Valilik arkasındaki sokakta beraberindeki bazı yöneticilerle yürüyen Develioğlu, cadde ve sokakların manzarası karşısında şaşkınlığını gizleyememişti. İlk kez Batman’a gelen gazeteci merhum Atilla, petrol şehriyle ilgili izlenim de tutmuştu. Valinin sağ ve solunda yer alan emektar gazetecilerden Taner Attila ve Halil Beytüt, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Meydan Mahallesi’ndeki yöneticilerin gezisi sırasında o dönemlerde Valilik Konağı’na komşu olan çok katlı otopark ise henüz inşaat halindeydi.

BU SALONDA KİMLER AĞIRLANMADI Kİ

Batman Havalimanında apronun olmadığı dönemlerde üst düzey bürokratlar da bu bekleme salonunda ağırlanırdı. 1990’lı Yılların başında eski Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar ve üst düzey bürokratlar petrol kentine geldiğinde bekleme salonu büyük özenle hazırlanırdı. 1998’de Batman’a konuk olan dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için eski bekleme salonunu böyle hazırlanmıştı. Batman havalimanından seyahat eden yolcular da bekleme salonunda bir süre bekledikten sonra uçağa alınırdı. İşte 1990’lı yıllarda Batman havalimanındaki eski bekleme salonundan bir manzara.

BATMAN’A İLK FAKÜLTE KAZANDIRAN İSİMDİ

Diyarbakır Dicle Üniversitesi eski Rektör Prof. Dr. Mehmet Özaydın, Batman’a ilk fakülte kazandıran bilim insanıydı. 2000’li Yıllar öncesinde Batman’da başlatılan ‘Üniversite ile el ele’ kampanyasına destek veren Prof. Dr. Özaydın; “Batman sadece bir fakülteyi değil, üniversiteyi hak eden bir şehir” demişti. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Batman’a ilk Teknik Eğitim Fakültesi kararını aldıran Prof. Dr. Özaydın’a plaket vermişti. Kristal Park’ta düzenlenen o etkinlikte Batman’a fakülte kararını açıklayan Prof. Dr. Özaydın da uzun bir süre önce yaşama veda etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ