PETROL KENTİNİN EN ESKİ SALONU

TPAO eski Batman Sondaj Müdürü ve eski Bölge Müdürlerinden Melih Genca’nın adını halen taşıyan kapalı spor salonu, bir zamanlar ‘Güreş’ başta olmak üzere birçok etkinliğin adresiydi. Güreşte adını dünya şampiyonluğuna yazdıran Mehmet Esenceli, Ali Rıza Alan ve Akdeniz Olimpiyat Şampiyonasında tuş kralı Mehmet Emin Şimşek’in de boy gösterdiği bu salonun dili olsa da dünü anlatsa. Yıllar önce TPAO’da görev yapan Ünite Müdürleri ile çalışanların Voleybol turnuvaları büyük ilgi görürdü. TPAO’da iz bırakan eski yöneticilerin de aralarında bulunduğu 1970’li yıllardaki Voleybol turnuvasında ter döken eski TPAO çalışanlarından siyah-beyaz bir kare.

BATMAN’IN İLK BASIN-YAYIN MEZUNU

Batman Lisesi mezunlarından Nezir Önal, Batman’ın ilk Basın-Yayın mezunlarından. Yaşamını halen Ankara’da sürdüren Önal, yaygın basında da uzun süre spor yazarlığı yaptı. Önal’ın yeğeni Şevket Önal ise uzun yıllar bazı kurumlarda yöneticilik yaptı. 1970’li Yıllarda TPAO Melih Genca Kapalı Spor Salonu’nda bir turnuva öncesinde yeğeni Şevket Önal’ın yanında olan gazeteci-yazar Nezir Önal, bir zamanlar Kapalı Spor salonundaki müsabakaları kaçırmazdı. Batman Lisesi mezunu Nezir Önal,  Batman’dan mezun olduktan sonra kazandığı Basın-Yayın bölümünde petrol kentinin ilk gazetecisi olmuştu.

ÜÇÜ DE KALBİNE YENİK DÜŞMÜŞTÜ

Batman’da bir dönemler gençlerin zamanlarını değerlendirdikleri yer, Site semtiydi. Yaz mevsiminde yüzme havuzlarının etrafı dolardı. Sinema ve sosyal tesislerin ağırlıklı olduğu Site’deki tesisler, gençlerin zamanlarını geçirdikleri yerdi. 1980’li Yıllardaki gençliği aynı zamanda moda tutkunuydu. Batman Petrolspor’un unutulmaz file bekçisi Zeki Erken, eski Mali Müşavir Kemal Şendur ve petrol kentinin eski esnaflarından Nihat Gönülaçar ayrılmaz üçlüydü. Bu üç sima da uzun bir süre önce geçirdikleri kalp krizi sonucu yaşam veda etti. Geride ise bu üç güzel simadan bu hatıra kare kaldı.

PETROL OFİSİ’NİN İZ BIRAKAN MÜDÜRÜYDÜ

İlk ve ortaokulu Site Mahallesi’ndeki eğitim yuvalarında okuyan Petrol Ofisi Bölge Müdürü Ahmet Alper, başkente yükseköğrenimi tamamladı. Petrol Ofisi’nde yılları geçen Alper, İskenderun ve Batman Bölge Müdürlüğü’nün de kurucu yöneticiliği yapmıştı. Batman’da 21 İl’in petrol dağıtımının yapıldığı dönemde görev yapan Alper, akaryakıt bayilerinin sorunlarını çözen yöneticiydi. Petrol Ofisi’nin özelleştirilmesinin ardından Alper, emekliye ayrılmıştı. Alper’in Batman’ın ‘İlçe’ döneminde akaryakıt bayileriyle yaptığı toplantıda objektiflerimize yansıyan o anı.

Kaynak: HABER MERKEZİ