PETROLCÜLERİN BULUŞMA NOKTASI BATMAN’DI

‘İlçe’ döneminde 27 İl’in akaryakıt bayilerinin yakıt ihtiyacı Batman Tüpraş Rafinerisi’nden karşılanıyordu. Petrol Ürünleri İş Verenler Sendikası’nın merkezi Batman’dı. 1987 Yılının son aylarına kadar Batman Kaymakamlığı yapan isim, OHAL eski Valisi Aydın Arslan’dı. Eski Petrol Ofisi Bölge Müdürü Ahmet Alper’in katıldığı PÜİS kongrelerine Doğu ve Güneydoğu’daki akaryakıt bayileri de katılırdı. Batman’da dönemin İlçe yöneticilerinin yanı sıra TPAO, Tüpraş, Petrol Ofisi ve BOTAŞ yöneticileri de yer alırdı. Kongrelerde dönemin başarılı Petrol Ofisi Bölge Müdürü Ahmet Alper, akaryakıt bayilerinin sorunlarının çözümüne de ışık tutmuştu. İşte İlçe döneminde TPAO 1 Nolu misafirhanesinde PÜİS’in kongresinden geride kalan bir kare.

DÖNEMİN İLÇE YÖNETİCİLERİ

Batman’ın son ilçe yöneticileri, bir zamanlar petrol kentinin üç yıldızlı sayılan oteli İlihan’da bir araya gelmişti. Batman’ın son Kaymakamı Ali Ülger, İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Başgör, TPAO eski Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Tüpraş Rafineri Müdürü Cevat Kocaman, Bölge Müdür Yardımcısı Fikret Yöndem ve İlçe eski Jandarma Komutanı ile yemekte bir araya gelmişti. Otel İlihan’da Batman’ın eski sanatçılarından Kadir Özal ise yöneticilere müzik dinletisi vermişti. Bu karede yer alan simalardan Ülger, Kocaman ve Yamaç, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Bir dönemler yöneticiler TPAO tesisleri dışında tek konaklama mekan olan Otel İlihan’da bir araya gelip, hafta sonunda yorgunluğu atarlardı.

ESKİ PETROL YÖNETİCİLERİ BİR ARADA

Batman’ın ‘ilçe’ olduğu dönemlerde petrol sektörlerinin başındaki yöneticiler, sık sık buluşurdu. Ayda bir ‘Petrol Sektörlerinin Buluşması’ adı altında gerçekleştirilen etkinliğe dönemin yöneticileri eksiksiz katılırdı. Kaymakam Ali Ülger, Petrol Ofisi Bölge Müdürü Ahmet Alper, TPAO Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Bölge Müdür Yardımcısı Fikret Yöndem ve Tüpraş Batman Rafineri eski Müdürü Cevat Kocaman’ın da katıldığı toplantıda petrol sektörünün sorunları masaya yatırılır, sorunlara çözüm bulunurdu. Batman ‘İl’ olduktan sonra petrol sektörlerine yönelik toplantılar da tarihe karıştı. İlçe yöneticileri arasındaki diyalog ise görülmeye değerdi.

BAYİLERİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMIŞTI

Aslen Batmanlı olan eski Petrol Ofisi Bölge Müdürü Ahmet Alper, uzun yıllar petrol sektörüne hizmet veren saygın bir simaydı. Batman ve İskenderun’da Bölge Müdürlüğü yaptığı dönemlerde akaryakıt bayilerine sağladığı imkanlarla sektörünki her kesimin takdirini toplayan isim Alper’di. PÜİS eski Genel Başkanı İsmail Aytemiz’i de Batman’da akaryakıt bayileri ile bir araya getiren Alper, akaryakıt dağıtım hizmetinde Batman’a ‘Altın Yıllar’ yaşatmıştı. İşte 37 yıl önce Batman’da PÜİS’i kuran Ahmet Alper’in kongrede konuşma yaptığı anda çekilen karesi. Alper, şimdilerde yaşamını İskenderun’da sürdürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ