Batman’ın 12 bin 500 yıllık tarihi ilçesi Hasankeyf girişinde kalenin Orta Kapısına, yerli ve yabancı konuklar hayran kalırdı. İşte Batman’da belleklerde yer edinen dört kare daha.

BAKANLARIN KONAKLADIĞI MEKANDI

Yıl, 1997. Yer, TPAO Kristal Park. Batman’a konuk olan dönemin İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu’nun yanında eski Vali Necati Develioğlu ve uzun yıllar Batman siyasetine damgasını vuran merhum Ataullah Hamidi vardı. Uzun yıllar TPAO’da başgarsonluk yapan emektar Mecit Demir Usta, Bakan ve beraberindeki konukları en iyi şekilde ağırlamıştı. Bakan ve üst düzey yetkililerin ağırlandığı Kristal Park, 35 yılı aşkındır Batman’ın konuk evi gibi.

HASTANELERDE BAYRAMLAŞMA GELENEĞİ

Batman’da dini bayramlarda yıllardır bayramlaşma törenleri sürüyor. 27 Kasım 2000 yılındaki dini bayramda protokolle bayramlaşan İsa Parlak, eski Devlet Hastanesinde ziyaret ettikleri hastaları dinlerken objektiflerimize yansıdığı an yanında eski politikacılardan Ferman Yüksel ve eski Balpınar Belediye Başkanı Hüseyin Geylani de vardı. Dönemin Valisi Parlak, bayramlarda hoşgörünün en güzel fotoğrafının Batman’da sergilendiğini söylemişti.

AÇILIŞLARI KAÇIRMAYAN YÖNETİCİLERDİ

2000’li Yıllar öncesinde Batman’ın yöneticileri, davet edildikleri açılışlarda vatandaşlarla sohbet ederlerdi. İki dönem Belediye Başkanlığı, 3 dönem de Milletvekilliği yapan Batman’ın eski politikacılarından merhum Ataullah Hamidi, Batman’da iz bırakan Valilerden Temel Koçaklar ile açılışları kaçırmazlardı. Bir zamanlar Turgut Özal bulvarında yeni açılan farklı mekanların açılışlarına bizzat katılan Hamidi ve Koçaklar, esnafın taleplerini de dinliyorlardı. Şimdilerde Gap Oteline dönüştürülen Turgut Özal Bulvarı Dörtyol kavşağındaki balıkçı tesislerinin kurdelesini, merhum Hamidi ve Vali Koçaklar birlikte kesmişti. Açılışa katılanlar arasında Batman’ın eski terzilerinden Sabahattin Türkay da vardı.

HASANKEYF KALE GİRİŞİ BÖYLEDİ

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te bu görüntüler, fotoğraf karelerinde kaldı. 12 Bin 500 yıllık tarihi Hasankeyf ilçesine konuk olan yerli ve yabancılar,  Hasankeyf Kalesi’nin taşlı merdivenlerinden Küçük Saray ve Büyük Saray’a yol alırdı. Kalenin girişinde yıllar önce düşen kaya parçaları ilk kapıyı yıkmıştı. Orta Kapı, yılan ve akrep figürüyle görenlerin büyük ilgisini çekerdi. Şap Vadisi ile Kale kapısının kesiştiği yerin karşısı ise Darphaneydi. Şimdilerde toprak dolguyla doldurulan Şap Vadisindeki yapay dere, tanıtım ofisleri ve oturma grup bankları bu manzaranın görüntüsünü ortadan kaldırdı. Geçmişin izlerinden Hasankeyf’in bu görüntüsü Çağdaş’ın sararan arşivinde kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ