OKUL KAHVALTISINA EZİDİLERİ DAVET EDERDİ

Yıl, 1974. 50 Yıl öncesinin ilkbaharında 30 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü Yolveren ilkokulunun bahçesinde idealist bir eğitimci, çaydanlık ve çay tepsisiyle görüntülere yansımış. Yanında Dersimli eğitimci Yusuf hoca da Çevrimova  okulunda göre yapan bir başka fedakar eğitimciydi. 50 Yıl öncesine kadar kalabalık sayıda Ezidinin yaşadığı Yolveren’de, velileri okul bahçesinde çaya davet eden Eskişehirli Nadi hoca, tabu yıkan eğitimci olarak tarihe geçmişti.

ONLAR İDEALİST EĞİTİMCİLERDİ

1970’li Yılların başında Batı illerinden Batman’ın çevresindeki eğitim yuvaların atanan idealist eğitimciler, bir işçi gibi çalışıp eğitim yuvalarının eksikliklerini giderirdi. Omuzunda toprak kovası olan Eskişehirli Nadi Esenler idi. Elinde kürek olan ise Dersimli Yusuf hocaydı. Atandıkları okullardaki eksiklikleri kendi imkanlarıyla gideren o dönemin eğitimcileri, tatil nedir bilmezdi. Cumartesi ve Pazar günleri çevre düzenlemesi için kolları sıvayan o idealist eğitimciler, uzun bir süre önce emekliye ayrıldı. O çalışkan eğitimcilerden ise geride bu siyah-beyaz fotoğraf kaldı.

50 YIL ÖNCE KÖYDE TAŞ KONAKLAR

Sırtını Raman Dağı’na dayayan Yolveren (Çinera) Köyünde 50 yıl önce mağara üzerinde yapılan taş konaklar, dimdik ayaktaydı. Taş yapıların ağırlıklı olduğu Yolveren Köyü’nde ise 50 hane yaşıyordu. Yolveren İlkokuluna ilk atanan Eskişehirli Nadi Esenler, 30 öğrenciyi okulla buluşturmuştu. Almanya’ya göçün olmadığı dönemlerde taş konaklarıyla Batman’ın en güzel köylerinden biri de Yolveren’di. Esenler hocanın öğrencilerinden Cengiz Kıy, İsa Gökcel, Zeki Alcu ve Ömer Aytut’la köy ortasında Nadi hoca objektiflere böyle yansımıştı. Bu öğrenciler arasında Cengiz Kıy muhtarlığa seçilirken, diğer simalar ise yaşamını Almanya’da sürdürüyor.

HER GÜN 10 KİLOMETRE YOL YÜRÜRDÜ

1974-76 Yılları arasında Batman’ın Yolveren Köyü’nde öğretmenlik yapan Nadi Esenler, Batman ile görev yaptığı köy arasındaki 10 kilometrelik yolu çoğu zaman yaya kat ederdi. Komşu köy Çevrimova’da görev yapan Dersimli Yusuf hoca ile kaldığı Batman’ın eski Saray Otel’inden bahar aylarında yaya olarak köye ulaşan Eskişehirli Nadi Hoca, köylülerin gönlünde taht kurmuştu. Memleketi Eskişehir kadar Batman ve görev yaptığı Yolveren köyüne gönül bağlayan Esenler, şimdilerde emekliye ayrıldı. 50 Yıl önce Yusuf hoca ile eğitim yolunu tutan Nadi Esenler, Yolveren’in  yolunda mola verdikleri sırada çektikleri hatıra kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ