Batman’ın eski Milletvekilleri arasında bir zamanlar diyalog ön plandaydı. İşte Batman’ın dününe ait bir kesit kare daha.

BAŞAK’IN BELDE’YE KAZANDIRDIĞI CAMİİ

Yıl, 1998. Yer Belde Mahallesi’ndeki Şevket Başak Cami bahçesi. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu’nun yanında oturan konuk ise eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz’dı. Uzun yıllar Ankara’da yaşamını sürdürdükten sonra Batman’a dönüş yapan Şevket Başak, bölgenin sayılı ibadet evini Batman’a kazandırmıştı. Batman eski Defterdarı Ramazan Türkan, eski Emniyet Müdür Emin Körpe, eski Nüfus Müdürü Rıdvan Çelik ve Tarım eski yöneticilerinden Erdal Özer ile Celal Sünger’in de yer aldığı protokol mensupları, ibadet evinin bahçesini doldurmuştu. Caminin ilk etabı ibadete açıldığında etrafında sadece Mehmet Emin Şimşek İlkokulu ile Anadolu Lisesi binası vardı. Son 25 yılda Batman’ın en büyük semtlerinden biri Belde oldu.

VALİLİK KONAĞININ ETRAFI BOŞTU

Bu fotoğraf karesinde Batman’ın iki eski yöneticisi var. Biri Batman ‘İl’ olmadan Kaymakamdı, diğeri ise 1997’nin ortalarında Batman’a atanan Valiydi. OHAL Valiliğine atandıktan sonra Batman’a ilk gezisini gerçekleştiren Aydın Arslan’ı, Valilik Konağı’nda ağırlayan Necati Develioğlu, 8 ay gibi kısa bir süre Batman Valiliği yapmıştı. Şimdiki Valilik Konağı’nın henüz inşaat hali objektiflerimize böyle yansırken, Valilik Konağı’nın etrafında çok bloklu yapı sayısı ise 2 elin parmak sayısı kadardı.

TERMİNAL BİNASINA YÖNETİCİLER SIĞMAZDI

Yıl, 1998. Burası, Batman Havalimanı eski yolcu bekleme salonu. Dönemin Valisi Temel Koçaklar’ın yanında Belediye Başkanı merhum Salih Gök de bulunuyor. Batman’a gelecek bir heyeti karşılamak için havalimanı bekleme salonunda bekleyen yöneticiler, o küçücük yere sığmazdı. Şimdilerde o küçük bekleme salonu da tarihe karıştı. 2010 Yılından itibaren Batman, bölgenin sayılı limanlarından birine kavuştu.

ESKİ VEKİLLERİN DİYALOĞU

Batman’ın Meydan Mahallesi’ndeki eski Vilayet Konağı’nda dönemin vekilleri bazı toplantılarda bir araya gelirdi. 1990’lı Yılların ortalarında ANAP Milletvekilliğini yapan merhum Ataullah Hamidi ile DYP eski Milletvekili Faris Özdemir arasında su sızmazdı. 2000’li Yıllara kadar Valilik Konağı’nın olduğu Meydan Mahallesi’ndeki eski bina, ortaokula dönüştü. Komşusu Belediye binası ise iş merkezi oldu. Eski politikacı ve Bürokratların ağırlandığı o eski konak ve yapılar değişirken, 1990’lı yılların ortalarındaki bazı politikacılar yaşama veda etti. Bazı politikacılar ise aktif siyaseti bıraktı. Merhum Hamidi, 1.5 ay önce yaşama veda ederken, eski Milletvekili Özdemir ile çektiği bu hatıra kare geride kaldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ