ELE AVUCA SIĞMAYAN FUTBOLCULARDI

40 ve 45 Yıl öncesinde toprak zeminli sahalarda yetişen Batmanlı futbolcular, 3’ncü ligden 1’nci ligdeki futbol kulüplerine kadar yükselmeyi başarmıştı. 1980 Öncesinde petrol kentinin hemen hemen her mahallesinin bir futbol kulübü vardı. Raman, Esenspor, Mutisko, Güneş, Yıldız, Çelikspor ve Sanayi Spor gibi mahalli futbol ekipleri, hem mahalle hem de meslek gruplarını temsil ederdi. Gençlerbirliği futbol kulübünden önce Esenspor’da forma giyen Batmanlı bazı eski futbolcular, eski 1’nci lig ile 2. Ligin bazı futbol kulüplerinde forma giymişti. İşte 1979-80 Futbol sezonunda Esenspor’da forma giyen Batmanlı eski futbolcular; “(Ayaktakiler) Emrullah Çalar, Muzaffer Memiş, Erdem Özcan, Veysi Görnü, Hüsamettin Hoca, Aydın Öğe, Ahmet, Seyfettin Aksoy. (Oturanlar); Hayrettin Gülmez, Necdet Fırat, Abidin Aydın, Yusuf Aksoy, Hasan Çınar ve Şaban Memiş.”

GENÇLERBİRLİĞİ’NİN ÇEKİRDEK KADROSU

TPAO emeklilerinden Edip Kızılbulut’un, Petrolspor’lu Kadir Gayretli ile birlikte kurduğu Gençlerbirliği 1984-85 futbol sezonunda Batman amatör lige ‘merhaba’ demişti. Kırmızı-Siyahlı ekibin ilk antrenörü de Gayretli idi. Site semtindeki TPAO’nun emektar sahasında Petrol, Yeşiltepe, Batman Gençlikspor ve Beşirispor gibi köklü takımlara kök söktüren Gençlerbirliği’nin çekirdek kadrosunda yer alan emektar futbolcuları; “(Ayaktakiler) Kaleci Cem, Rıdvan Zemin, Seyfettin Aksoy, Seyfettin Kanağı, Veysi Görnü, Hayrettin Gülmez. (Oturanlar) Yusuf Aksoy, Hasan Çınar, Salih Tuğcu, Abidin Aydın, Kemal ve merhum Kemal.”

LİSEDE YILDIZI PARLAYAN FUTBOLCULARDI

Batman Lisesi’nde başarılı bürokratların yanı sıra yıldızlı futbolcular da yetişti. 1980’li Yıllarda futbol sahasının olmadığı lise bahçesinin taşlık alanında öğrenciler, top koştururdu. Dönemin Beden Eğitimi Öğretmeni Selçuk hocanın gözetiminde sınıflar arasında oynanan müsabakalar kıran kırana geçerdi. Spor malzemesinin kısıtlı olduğu o dönemlerde lise bahçesinde formalarını terleten öğrencilerden biri Karabük ve Trabzonspor’da forma giyen Tarık Yurttaş’tı. Uzun yıllar Batman Gençlik ve Gençlerbirliği’nde file bekçiliği yapan Seyfettin Aksoy’un, 42 yıl önce Beden Eğitimi öğretmeni Selçuk hocayla Batman Lisesi bahçesinde çektiği siyah-beyaz kare.

BATMAN GENÇLİKSPOR’UN BEL KEMİĞİYDİLER

Batman Gençlikspor, Petrolspor’dan sonra Batman’da kurulan ikinci futbol kulübü. Mazisi başarılarla dolu Sarı-Siyahlı ekip, şimdilerde ikinci amatör kümede mücadele veriyor. TPAO emeklilerinden Mehmet Apari’nin antrenörlüğünü yaptığı Batman Gençlikspor’un 1980’li yılların ortalarındaki kadronun değişmeyen elemanlarından kaptan İsmail Baysal, ‘Hacı’ lakaplı Şehmus Akçay, kaleci Seyfettin Aksoy ve Zeyni Arpa idi. Bu fedakar futbolcular, aktif futbolu bıraktıktan sonra Batman Gençlikspor’un o başarılı dönemi de geride kalmıştı. Bir zamanlar TPAO’nun toprak sahasında ter döken dört futbolcu da yaşamını Batman’da sürdürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ