1990’lı Yılların başında Batman-Diyarbakır yolunu 90 kilometreye düşüren yol güzergahı, 1996’da trafiğe açılmıştı. Batman’ın dününe ait bazı kareler.

POLİTİKACILARI ÖDÜLLENDİREN BAŞKANDI

1990’da Batman’ın ‘İl’ olmasında emeği olan Batman’ın eski Belediye Başkanları’ndan Ataullah Hamidi, eski politikacıları da ödüllendirirdi . 1990 Yılının başında Batman’ın ilk İl Genel Meclis Üyeleri arasında bulunan Kadir Yaman, merhum Bahri Tufan, İsmet Utanç ve Behçet Özek’i plaketle ödüllendiren eski Başkan Hamidi, Anavatan ve AK Parti’de 3 dönem Milletvekilliği de yapmıştı. 1990’lı Yılların başında İl Genel Meclis Üyeliği yapan Yaman, Belediye Sarayında Hamidi’den aldığı plaketle objektiflerimize böyle poz vermişti.

İFTAR YEMEKLERİNİ GELENEKSELLEŞTİRMİŞTİ

1994-98 Yılları arasında Batman Belediye Başkanlığı yapan Salih Gök’ün vefatından sonra 8 ay süreyle görev yapan Belediye Başkanı Mahmut Tileği idi. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde çalıştığı dönemlerde Batman Belediye Başkanlığı da yapan Tileği, Ramazan aylarında gelenekselleştirdiği iftar yemeklerine il yöneticileri de ilgi gösterirdi. Nasıroğlu  iş merkezindeki lokantada eski Gençlik ve Spor Müdürü Abdulkadir Ekmen ile bazı il yöneticilerinin de katıldığı gelenekselleştirilen iftar yemeklerinden geride kalan bir fotoğraf.

BATMAN’I SEVEN BAKAN’DI

DSP’li eski Devlet Bakanlarından Hasan Gemici, petrol şehrinin gönüllüsü gibiydi. Gemici, Samsunlu olmasına rağmen 40 yıllık Batmanlı gibiydi. Petrol şehrinin sevdalısı olan Hasan Gemici, 2000’li yıllarda Batman’a en fazla gezi düzenleyen Bakan olmuştu. 2000’li Yılların başında dönemin Batman Valisi İsa Parlak ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki ÇATOM kurslarını kentin dört bir yanına yayan Bakan Gemici idi. DSP Batman eski İl Başkanı Avukat İlyas Solak’ın da sorunların çözümü konusunda destek aldığı Bakan Gemici, Güneykent Mahallesi’ndeki eski Mobil tesislerini de Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne kazandırmıştı. Bakan Gemici, 24 yıl önce küçüklerle birlikte ÇATOM merkezinde film izlemişti.

YILLAR SONRA TRAFİĞE AÇILMIŞTI

Batman-Diyarbakır yol mesafesini 90 kilometreye düşüren güzergahın yapımı 1996 yılının sonunda tamamlanmıştı. Yıllar önce Kozluk-Silvan yol güzergahından Diyarbakır’a gitmek zorunda kalan Batmanlıların gözü; Batman-Bismil yolunun tamamlanmasındaydı. 1990 Öncesinde dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a da Batman-Diyarbakır yeni yol güzergahının bitirilmesi için talepte bulunan Batmanlıların, yeni yol özlemi yılları bulmuştu. Batman çıkışındaki  Diktepe (Xıncıka) Köyü’ne komşu olan eski höyüklerden Diktepe’nin bir bölümü de yol güzergahında kalınca tartışma konusu olmuştu. Yolun tamamlanması yılları almıştı. Önceleri tek şerit yapılan yol, günümüzde halen dubleye dönüştürülmesi için çalışmalar sürerken, 1990’lı yılların başında Diktepe’den çekilen yol çalışmasından bir manzara.

Kaynak: HABER MERKEZİ