60’LI YILLARIN TEK ORTAOKULUYDU

Yıl, 1968. Site Mahallesi’ndeki Petrol Ortaokulu’nun ilk eğitimcileri arasında Rüştü Kaya, Silvanlı Eşref Bulcan ve Rıfat Gündem de yer almış. Kaya Aydınlıydı ama 40 yıllık Batmanlı gibiydi. Batman’da bir dönemler eğitim camiasında iz bırakan Beşirili Rıfat Gündem de öğrencilere baba şefkati gösteren örnek bir eğitimciydi. Petrol kentinde iki eğitimci de uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. Geride ise 50 yıl öncesinin bu siyah-beyaz karesi kaldı.

ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİREN MÜDÜRDÜ

Aslen Diyarbakırlı olan Mehmet Yıldız, hem otoriter hem de sevecen bir eğitimciydi. Batman’dan ayrıldıktan sonra Ankara’da Hukuk Fakültesi bitiren Yıldız, avukatlık mesleğini de bir süre sürdürmüştü. İlkokul Müdürü Mehmet Ali Buğday’ın da bulunduğu fotoğraf karesinde Rüştü Kaya ve Celal Utku’nun başarılı öğrencilerle çektikleri bu karenin üzerinden de yıllar geçti. Batman’da unutulmayan eğitimci Mehmet Yıldız, yaşamını Antalya’da sürdürüyor.

GÖRME ENGELLİLERE EL UZATAN DERNEKTİ

 Yıl, 1974. Yer, TPAO Melih Genca Kapalı Spor Salonu. Site eski Yardımseverler Derneği ‘Beyaz Baston’ gününde görme engellilere bir dizi yardım gerçekleştirmişti. Dernek yöneticilerinden Yalçın Çetiner, Şahver Kaya ve Sanem hanım, kapalı spor salonunda anlamlı jestte bulunmuştu. Yardımseverler Derneği, görme engellilerin yanı sıra, maddi durumu elverişli olmayan öğrencilere de burs imkanı sağlardı.

TED’TE DE GÖREV YAPAN EĞİTİMCİYDİ

 1967 Yılında Atatürk İlkokulunda göreve başlayan Şahver Kaya, aynı okulda 1996 yılın kadar görev yaptığında rekor kıran eğitimci olmuştu. TED Batman Koleji’nde de 2 yıl süre görev yapan Kaya, başarılı çalışmalarından ötürü ödüllendirilmişti. TPAO Kristal Park’ta 1997 yılında düzenlenen etkinlikte eski Kız Meslek Lisesi Müdürü Aynur Yetişkin, Salim Özçelik, Şehmus İşcan ve İbrahim Bilen, dönemin TPAO Batman Bölge Müdürü Mustafa İşbilir tarafından ödüllendirilmişti. Ömrünün yarısını Site’deki eğitim yuvalarına veren Kaya, şimdilerde Ankara’da yaşamını sürdürüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ