BİR ZAMANLAR TEKEL CADDESİ

Yıl, 1979. Yer, eski Tekel Caddesi. Şimdilerde Gülistan Caddesi olarak bilinen tek tük kahve ve çayhanenin bulunduğu eski Tekel Caddesi, hareketliydi. Batman Çağdaş Gazetesinin 1980’li yıllarda idari bürosu ile matbaasının bulunduğu o güzergahta, petrol kentinin ilk esnafları da vardı. Müzik marketlerinin de olduğu o güzergahta gençler, kahvelerde oturup zamanlarını geçirirdi. Sosyalleşmenin adresi olan o kahveler, şimdilerde yerini kafelere bırakırken, 44 yıl önce Tekel Caddesi’nde hatıra kare çekenlerden üç sima;  Seyfettin Aksoy, Erol Aslan ve Veysi Atayan.

FOLKLORDE DE İDDİALI LİSE İDİ

Kuruculuğunu Gülpaşa Sezer’in yaptığı Batman Lisesi, birçok branşta farkındalık yaratan eğitim yuvasıydı. Futbol başta olmak üzere farklı branşlarda faliyet gösteren Batman Lisesi, 1970’li yıllarda gözde liseydi. Resmi bayram törenlerine bando takımı ve folklor ekibiyle katılan Batman Lisesi’nin folklor ekibinde Veysi Atayan ve Seyfettin Aksoy da yer almıştı. TPAO stadındaki resmi bayram törenleri renkli geçerdi. İşte 1978 yılında TPAO’nun emektar stadında Gençlik ve Spor Bayramında hatıra kare çeken Atayan ve Aksoy’un siyah-beyaz karesi.

LİSE İLE ORTAOKUL BİR ÇATI ALTINDAYDI

Ziya Gökalp Mahallesi’ndeki Batman Lisesi, bir dönemler bünyesinde Batman Ortaokulunu da bulunduruyordu. İki eğitim yuvası da aynı bahçedeydi. Okulda teneffüslerde liseli öğrenciler ile ortaokul öğrencileri bir arada olurdu. 1980 Öncesinin Batman Lisesi öğrencilerinden Abdülkerim Karaer ve Seyfettin Aksoy, hatıra kare çekerken, ortaokul öğrencileri de o anda kareye yansımıştı. Bahçedeki futbol müsabakalarında da ortaokul öğrencileri, liseli öğrencilere adeta amigoluk yapardı.

1985’LERİN BATMAN GENÇLİĞİ

Batman Petrolspor’dan sonra kurulan ikinci futbol kulübü Batman Gençlikspor idi. Bir dönemler tecrübeli futbolcuların da forma giydiği Sarı-Siyahlı ekip, güçlü kadrosuyla rakiplerine kök söktürürdü. Emektar futbolcu İsmail Baysal’ın kaptanlığını yaptığı 1985-86 futbol sezonundaki Batman Gençlikspor’un 11’i; “(Ayaktakiler) İsmail, Zeyni, Seyfettin, Şehmus, Cem, Aziz, Samet. (Oturanlar) Adnan, Selim, Salih ve Metin hoca.”

Kaynak: HABER MERKEZİ