BİR ZAMANLARIN BÜFELERİ

Son yıllarda sigara kullanımının azaldığı illerden biri de Batman. 1980 ve 1990’lı Yıllarda kent merkezinde sadece sigara satan büfeler de vardı. ‘Sigaraya hayır’ kampanyalarıyla birlikte o büfeler de birer birer kapandı. 1990’lı Yıllarda Atatürk parkının etrafındaki sigara büfeleri, tiryakilerin adresiydi. Büfelerde sadece sigara ve çakmak bulunurdu. Sigara tiryakilerinin azalmasıyla birlikte o büfelerin yeri şimdi içecek ve kuruyemiş satılan mekanlara dönüştü.

RAMAZAN’DA DEĞİŞMEYEN FOTOĞRAF

11 Ayın sultanı Ramazan ayı geldi mi bilindik kareler önümüze düşüyor. Eski Ramazanlarda da şimdilerde de bir gözleri gıda yardım paketlerinde bir gözleri de hayırsever iş insanlarının fitre-zekatlarında olan Batman’daki dar gelirliler, iş yerlerinin önünde adeta kuyruk oluştururdu. Yıllar öncesinde de Turgut Özal bulvarı Nasıroğlu İş Merkezi önünde dün olduğu gibi bugün de kuyruklar oluşuyor. İşte  25 yıl önce Ramazan ayında gözleri yardımda olan dar gelirlilerin bir fotoğraf karesi.

YOLLARI  KÖYLÜLER YAPARDI

Bir zamanlar kuş uçmaz, kervan geçmez Batman’ın Sason ilçesinde köylüler, ulaşıma kapalı köy yollarını yapabilmek için imece usulü çalışırlardı. Kürek ve kazmalarla kayalık olan bölgelerde yol yapan köylülerin o çilesi fotoğraf karelerinde kaldı. 1990’da ‘İl’ olan Batman’da araç yetersizliğinden kırsaldaki yerleşim birimlerinin yollarını yapamayan eski Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün atölyesinde çalışır durumda araç yoktu. İşte Sason’un Karameşe Köyü’nde yol çalışmalarını sürdüren o dönemin köy sakinlerinden Süleyman Akın, Feremez Barış, Kasım Bala, Bayram Çelik ve Hidayet Çelik’in de aralarında bulunduğu bir grup köy sakinin ‘yol’la mücadelesinden bir fotoğraf. Şimdilerde Sason’un kırsalındaki birçok köyün yolu sıcak asfaltla kaplı.

4 Nostalm

1999 SEÇİMİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ

Tarih, 1 Nisan 1999. Yer, Batman Belediyesi. Dönemin Belediye Başkanı Mahmut Tileği, 1999 yerel seçimlerinde büyük bir oy farkıyla göreve seçilen avukat Abdullah Akın’a görevi devretmeye hazırlandığı an. 1994 Yılında Belediye Başkanlığına seçilen Salih Gök, görev bitimine 7 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etmişti. Belediye Meclis Üyeleri arasında Belediye Başkanlığına seçilen Mahmut Tileği de Batman’da en kısa süreli Belediye Başkanlığını yapan isim olmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ