SİYASETİN GÜLEN YÜZÜYDÜ

Batman siyasetinde iz bırakan politikacılardan biri de merhum Ataullah Hamidi idi. 1984’te Batman Belediye Başkanlığı’na seçildiğinde iki dönem yerelde ve üç dönem de parlementoda Batman’ı temsil eden Ataullah Hamidi, seçim kampanyalarına başlarken önce rakiplerini ziyaret eder, seçim kampanyasını sürdürürdü. Eski siyasetçilerle diyalog halindeki Hamidi’nin samimi olduğu Batmanlı eski politikacılardan biri de Aydın Menderes’in başında bulunduğu Demokrat Partili Ekrem Direkçi idi. 16’nci Cadde’deki seçim lokalinde Direkçi’yi ziyaret eden Hamidi’nin siyasetteki gülen yüzü objektiflerimize böyle yansımıştı.

ESKİ CHP’NİN BAŞKAN ADAYI İDİ

Yıl, 1999. Yer, eski Farabim Hastanesi kavşağı. 25 Yıl önce genel ve yerel seçimler bir arada yapılmıştı. CHP’nin Batman Belediye Başkan adayı iş insanı Sıddık Terece idi. CHP’nin Batman Milletvekili adayı ise Eşref Tarhan’dı. İlk kez siyasete 1999 yılında katılan Terece, dürüst politikacı profiliyle birçok kesimin takdirini almıştı. Hoşgörü ortamında geçen seçimde ise Batman Belediye Başkanlığı’na HADEP’ten Avukat Abdullah Akın seçilmişti. Eski CHP’li Terece, seçim lokalinde CHP’li Yaşar Özevin ile çektiği hatıra kare.

SORUNLARI DİNLEYEN PAŞAYDI

Bölge Jandarma Komutanlığı’nın Batman’da olduğu dönemlerde Tuğgeneral Mecit Korkut Paşa, köy ve mezraları adım adım dolaşırdı. Köylüler, karşılaştıkları sorunları dönemin Bölge Komutanı Mecit Korkut Paşa’ya iletirdi. Eğitim, sağlık ve altyapı sorunlarının çözümü konusunda Korkut Paşa, köylülere her türlü desteği verirdi. 2000’li Yılların başında Batman’da görev yapan Korkut Paşa, aynı zamanda Batman Petrolspor’un koyu taraftarıydı. Maçları kaçırmayan Korkut Paşa, Jandarma Bölge Komutanlığı’nın bando takımını da maçlarda görevlendirirdi. Futbolseverler, bando takımıyla birlikte Kırmızı-Beyazlı ekibe tam destek verirdi.

MEHMETÇİK’TEN ÖĞRENCİLERE KIRTASİYE DESTEĞİ

2000’li Yıllarda Mehmetçik, Batman’daki eğitim yuvalarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye ihtiyacını karşılardı. Eğitimin sorunlarının çözümünde ciddi katkısı olan dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mecit Korkut’un talimatıyla Mehmetçik, köy okullarının her türlü gereksinimini sağlardı. Çantadan önlüğe, defterden kaleme kadar kırsaldaki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan Mehmetçik, başarılı öğrencilere de burs imkanı tanırdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ