Şimdilerde Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesine dönüştürülen bina Türkiye’de ödül alan yapılardan biri olmuştu. İşte Batman’ın dününe dair bir kesit kare daha.

BATMAN TEİAŞ’IN HİKAYESİ

3 Temmuz 1997 yılında Batman’da kurulan TEİAŞ Bölge Müdürlüğü’ne 2001 yılına kadar 9 İl bağlıydı. Kurucu Bölge Müdürlüğü’nü Batmanlı Süleyman İlhan üstlenmişti. Bölge Müdürlüğü öncesinde adı, Tesis İşletme Grup Müdürlüğü olan TEİAŞ Batman Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Mardin, Hakkari, Van ve Muş’a kadar hizmet veriyordu. Bölgenin enerjisini sağlayan TEİAŞ Bölge Müdürlüğü, 2001’den sonra Batman ile birlikte sorumluluk alanı 5 İl’e düşürüldü. 19 Yıl süreyle TEİAŞ’ta Bölge Müdürlüğü yapan Süleyman İlhan, 2017 yılında emekliye ayrılmıştı. İşte TEİAŞ’ın Batman’da kuruluşu sırasında objektiflerimize yansıyan bir karesi. 

YÖNETİCİLERLE HALAY ÇEKEN BAŞKANDI

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesinde dört dönem Belediye Başkanlığı yapan Ali Kıyanç, beldesindeki düğün törenlerine dönemin Batman ve Beşiri’deki yöneticileri de davet ederdi. Beldenin meydanında yapılan renkli düğün törenlerine dönemin Batman Vali Yardımcısı Mestan Yayman ve Batman’da ilk özel radyo kuran Nizamettin Sevim’in de aralarında bulunduğu davetlilerle halay çeken eski Başkan Kıyanç, uzun bir süre önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü. Yeryüzünün en güzel düğünleri, belde ve köy meydanlarında olurdu. 2000’li yılların başında İkiköprü beldesindeki düğünde halay çekenlerden geride kalan fotoğraf karesi.

KÜLTÜR MERKEZİNE ÖĞRENCİLER SIĞMAZDI

Yıl, 1997. Yer, eski Kültür Merkezi Konferans salonu. 1980’li Yıllarda yapılan eski Kültür Merkezi, nüfusu hızla büyüyen Batman’ın ihtiyacını karşılamayacak kapasitedeydi. Eğitim yuvalarındaki etkinlikler, eski Kültür Merkezi konferans salonunda yapılıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bazı bürokratlarında davet edildiği etkinliklerde öğrencilerin büyük bölümü ayakta kalıyordu. Yıkılan eski Kültür Merkezi yerinde şimdilerde yapılan Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi hizmete açıldığında Türkiye’de ödül alan kütüphanelerden biri olmuştu.

PETROL ŞEHRİNİN FİGÜRÜ

1947 Yılında ‘Kara Altın’ın keşfedildiği Raman’dan sonra TPAO’nun petrol aramalarını sürdürdüğü diğer dağ ise yanı başındaki Batı Raman’dı. Yer yer kayalıkların dibinde bulunan kara altın, bir zamanlar Batman’ı Türkiye’de petrolün başkentine dönüştürmüştü. Petrol bulunan yerlere TPAO’nun kuruduğu ‘At Başları’, petrol şehrinin figürüne dönüştü.  Batman’ın girişindeki bazı yolların kavşaklarına da kazandırılan At Başları, Batman’ın petrolcülükte emektar bir şehir olduğunu geçmişten günümüze gözler önüne seriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ