Taşımalı eğitim kapsamında yollarda kalan öğrenciler, eğitim yuvalarının yolunu tutmak için kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalırdı. İşte Batman’ın dününe ait dört farklı fotoğraf karesi.

TİLEĞİ, AKIN’I KUTLAMIŞTI

1999 Yılındaki yerel seçimlerin galibi olan HADEP’li Avukat Abdullah Akın, görevi Mahmut Tileği’den devralmıştı. 1994 Seçimlerinde Refah Partisi’nden Belediye Başkanlığı’na seçilen Salih Gök, görev bitimine 8 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. Belediye Meclis Üyesi Mahmut Tileği, son aylarda Başkanlık görevini üstlenmişti. 1999’daki Yerel seçimde Başkanlığa seçilen Akın’a görevi teslim eden Tileği, o dönemin kurum yöneticileri ve bazı simaları Abdullah Akın’ı makamında kutladıkları andan geride kalan bir fotoğraf.

ESKİ RAMAZANLARDA İZDİHAM OLUŞURDU

25-30 Yıl önce Ramazan aylarında Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın, gıda yardımlarının dağıtımında izdiham yaşanırdı. İş insanlarının yanı sıra Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın da dağıttığı gıda paketlerini alabilmek için eski vakıf binası önünde izdiham yaşanıyordu. Yardımlar güvenlik görevlilerinin kontrolünde yapılırdı. Günümüzde o eski yardım dağıtımları da tarihe karıştı. Gerek Vakıf gerekse de hayırsever iş insanları yardım kolilerini evlere kadar ulaştırıyor. O ilkel yardım dağıtım yöntemleri de fotoğraf karelerinde kaldı.

2000’LERDE BİLGİSAYARLA TANIŞAN ÖĞRENCİLERDİ

Bilgisayarların eğitim yuvalarına verildiği dönemler 2000’lerin başıydı. 2000’lerde Batman valiliği yapan eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Batman’daki eğitim yuvalarına bilgisayarların yaygınlaştırılmasının talimatını vermişti. O dönemlerde öğrenciler, sınıflara kurulan bilgisayarları kullanmakta zorlanıyordu. Eğitmenler kontrolünde öğrenciler bilgisayarlarda çalışırdı. Teknolojinin hızla ilerlediği 2000’li yıllarda Batman’ın ücra mahallelerindeki okullarda da bilgisayarlar kurulunca öğrenciler, adeta bayram sevinci yaşamıştı. Batman’ın bir eğitim yuvasında 2000’li yılların başında kurulan bilgisayarlarda çalışan bazı öğrencilerden bir kare.

TAŞIMALI EĞİTİMDE YAYA KALAN ÖĞRENCİLERDİ

Taşımalı eğitimin, 2000’li yıllar öncesinde ağır aksak yürüdüğü Batman’ın kırsalında öğrenciler, servis araçlarının yetersizliğinden ‘yaya’ olarak eğitim yuvalarının yolunu tutardı. Kozluk ilçesine bağlı bazı köylerde aksayan taşımalı eğitimden yakınan veliler, dönemin yöneticilerinden servis araç sayılarının artmasını istemişti. O dönemlerde yaygın medya, yollarda çile çeken öğrencilerin dramlarına da dikkat çekmişti. İşte yıllar önce Batman’ın kırsalında taşımalı eğitim çilesini yaşayan bir grup ortaokul öğrencisi. Şimdilerde bu öğrenciler 30-35 yaş aralığında.

Kaynak: HABER MERKEZİ