1999 Seçimlerinde yerel yönetime seçilen Avukat Abdullah Akın, nezaket kuralıyla ön plana çıkan siyasetçiydi. İşte şehrin dününe ait bir kesit kare.

ALTYAPI SORUNU ÇÖZEN BAŞKANDI

1984’ün Mart’ın da Batman Belediye Başkanlığı seçilen ve 1994’e kadar bu görevde kalan merhum Ataullah Hamidi, Batman’da altyapı sorununa ilk el atan politikacı olmuştu. Yetersiz olan içme suyu şebekesi ile kanalizasyon sorununa çözüm bulan Hamidi, hizmeti de kenar semtlerde başlatmıştı. İki dönem Belediye Başkanlığı ve üç dönem de Milletvekilliği yapan Ataullah Hamidi’nin, bir hayali de İluh Deresi’ni ıslah etmekti. Milletvekilliğinin son döneminde İluh deresini gündeme getiren Hamidi, 1985 yılında kenar mahallelerde çekilen içme suyu sıkıntısına yeni bir su şebekesi ilave etmişti. İşte o çalışmadan bir fotoğraf.

TEŞVİKLİ TESİSLER KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ

1990 Yılı öncesinde bölgeye özel teşvikler çıkaran parti lideri dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal’dı. Bölgede Batman’ın da aralarında başını çektiği teşvikli tesisler, kapsamında kırsalda sayısız besi çiftlikleri yapılmıştı. Cumhurbaşkanlığı görevinde de bölgeye teşvik imkanı sağlayan merhum Özal, Güneydoğu’daki yatırımcıların Devlet Planlama Teşkilatı’nda projelerinin hızlandırılması için de büyük kolaylık sağlamıştı. O dönemlerde ‘baca tüttürme’ kredisini alamayan birçok tesis, yarıda kalmıştı.

ÖNLÜKLER 2000’LERDE ‘MAVİ’YE DÖNÜŞMÜŞTÜ

2000’li Yıllar öncesinde İlkokul ile Yatılı Bölge okullarında eğitim gören öğrencilerin ‘siyah’ renkli önlükleri ‘Mavi’ye dönüşmüştü. Kıyafetteki renk değişikliği eğitim camiası ile öğrenci velileri arasında olumlu hava yaratmıştı. Uzun yıllar siyah önlüklerle eğitim yuvalarının yolunu tutan öğrenciler, 2000’li yılların başında ‘mavi’ önlüklerle eğitim-öğretime ‘merhaba’ demişti. 2000’li Yılların başında Batman YİBO’da öğrencilerin mavi önlüklerle objektiflerimize böyle yansımıştı.

NEZAKET KURALINI AKSATMAYAN BAŞKANDI

1999 Yılında Batman Belediye Başkanlığına seçilen avukat Abdullah Akın, siyasi havayı da yumuşatmıştı. HADEP’in yerel yönetimdeki ilk Belediye Başkanlarından avukat Akın, 1999 yerel seçimlerinde o dönemlerde en yakın rakibi eski Kayseri Valisi DYP’li Şehmus Günaydın’a, 16 bin 500 oy farkı atmıştı. Eski Belediye Başkanı Akın, 1999’da seçildikten sonra Başkanlık görevini 3 yıl sürdürmüştü. İşte Akın’ın seçildikten sonra makamında çektiği ilk fotoğraf karesi.

Kaynak: HABER MERKEZİ