FEDAKAR EĞİTİMCİLERDİ

Batman Lisesi’nde 1980 darbesine kadar görev yapan eğitimcilerin yetiştirdiği öğrenciler, idealist öğretmenler sayesinde farklı mesleklerde ‘kariyer’ edindi. Batman Lisesi’nin ‘Efsane’ Müdürü Gülpaşa Sezer’den sonra Okul Müdürlüğü’nü üstlenen eğitimciler arasında aslen Kayapınarlı Musa Yelken de vardı. Yelken’in, Müdürlüğünü yaptığı Batman Lisesi’nin 1980’li yıllarında öğretmenlik yapan bazı simalardan birkaç isim; “Sabahattin Aydın, Zeki Ekinci, Aynur Uzun, Matematikçi Özcan, Hüseyin Edis, Yılmaz Balcı ve Sait Öztürk.”

OKUDUKLARI LİSEDE ÖĞRETMEN OLDULAR

Yıllarca önce okudukları lisede öğretmenlik yapan petrol şehrinin eski simalarından biri kısa bir süre önce kaybettiğimiz Doğan Binici idi, diğer ise bölgenin tek cümbüşçüsü İsa Bürü. Batman’ın eski sanatçılarından cümbüşçü İsa Bürü ve sanatçı Doğan Binici, 1970’li yıllarda okudukları Batman Lisesi’nde 1980 sonrasında ise öğretmenlik yaptı. Bürü, müzik öğretmenliği, Binici ise folklor-beden eğitim öğretmenliği görevini üstlenmişti. Eski Batman Lisesi mezunlarından Veysi Sağdıç ile Mehmet Atayan da 1970’li yıllarda eğitim-öğretim gördükleri Batman Lisesi’nin ele avuca sığmayan öğrencilerdi. 

BATMAN-ÇANAKKALE HATTI

1980’li Yıllarda Batman Lisesi’nde folklor eğitmenliği ile beden eğitimi öğretmenliği yapan Doğan Binici, öğrencilerini batı illerindeki mesleki eğitim yuvalarındaki öğretmenlerle de buluştururdu. 1979 yılında Çanakkale’ye bir grup eğitimci ve öğrencisiyle konuk olan Binici, Çanakkale’deki eski ‘Hayati Bilimler Gıda Teknolojisi Mesleki Yüksekokulu’ girişinde o dönemin eğitimcileriyle çektiği siyah-beyaz kare. Batmanlı Doğan Binici, kısa bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti.

SAHNELERİN DEĞİŞMEZ SANATÇISIYDI

Öğrenciliği Batman Lisesi’nde geçen, folklor ve beden eğitimi öğretmenliğini de yine bu eğitim yuvasında yapan Doğan Binici, Batman’da hem konser hem de düğün törenlerinin değişmeyen sanatçısıydı. Eğitimciliği bıraktıktan sonra albüm çıkaran sanatçı Binici, Batman’da yıllar önce eğlence salonlarında da hayranlarına müzik resitali verirdi. Sanatçı Binici’nin, yıllar önce bir konserde objektiflerimize yansıyan bir fotoğraf karesi.

Kaynak: HABER MERKEZİ