Şimdilerde Tilmerç Mahallesi’nin orta yerinde kalan Çocuk Esirgeme Kurumu’nun temeli atılırken etrafında tek bina yoktu.

SEÇİM KAMPANYALARINA BİZZAT KATILIRDI

2 Dönem Belediye Başkanlığı, 3 dönem de Milletvekilliği yapan eski siyasetçilerden  Ataullah Hamidi, geçen hafta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. Merhum Hamidi, yerel ve genel seçim kampanyalarına bizzat katılırdı. Bir seçim öncesinde Hamidi, eski SP Milletvekili adayı Sait Ekinci, iş insanı Kenan Konaç ve TPAO emeklisi Abdülkadir Atasal’ın da aralarında bulunduğu yakın çevresiyle objektiflerimize böyle yansımıştı. Hamidi’nin, seçim kampanyalarından bu fotoğraf karesi hatıra olarak geride kaldı.

SEVDİKLERİNİ ÇEŞME BAŞINDA AĞIRLARDI  

Batman’ın eski kanaat önderlerinden merhum Fahrettin Özdemir’in yaşamının büyük bölümü Batman-Hasankeyf yol güzergahındaki Çeşmebaşı (Sere Kaniye) Köyü’nde geçmişti. Özellikle bahar mevsimlerinde köyünü terk etmeyen merhum Özdemir, yemyeşil olan köyünün çevresinde dostlarıyla bir araya gelirdi. DYP eski Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Bülbül, eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Hamit Kanağı ile yakın dostlarını köyünde ağırlayan merhum Özdemir’den geride kalan hatıra fotoğraf.

NİKAHLARIN KIYILDIĞI TEK SALONDU

2000 Yılı öncesine kadar Batman’da resmî nikahların kıyıldığı tek salon, Belediye Evlendirme Müdürlüğü’ne ait yerdi. Yıllardır Belediye Evlendirme Müdürlüğü görevini  başarıyla sürdüren Nuri Turgut, geçmişten günümüze evlenen çiftlere de kolaylık sağlardı. 2000 Yılları öncesinde Batman Cumhuriyet Başsavcılığı yapan Sadık Bölek, eski Adliye personelinin nikah töreninin şahitliğini yapmıştı. Batman Belediyesi’nin konferans salonunda kıyılan nikah törenlerinden bir manzara.

25 YIL ÖNCE ÇEVRESİNDE TEK BİNA YOKTU

Çok değil, bundan 25 yıl önce temeli atılan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yapıldığı yer, şimdiki Tilmerç Mahallesi’ydi. Eski Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün 250 kişi kapasiteli Esirgeme Kurumu ve 10 daireli lojmanın yapımına 1998 yılında başlanmıştı. 2000 Yılı öncesinde yapımı tamamlanan binayı Dekar İnşaat, 219.985.500.000 TL ile üstlenmişti. O dönemler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun etrafında tek bina yoktu. Tilmerç Köyü dışında tek yapının olmadığı o resmî kurumun etrafında şimdi çok bloklu binalar yükseldi.

Kaynak: HABER MERKEZİ