BİR DÖNEME İMZA ATAN SİYASETÇİLERDİ

Yıl, 1997. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’ın açılışını yaptığı eski İluhlular Derneği lokaline renk katan siyasetçiler arasında geçen Cuma hayatını kaybeden eski Batman Belediye Başkanı Ataullah Hamidi de vardı. Eski Başkan merhum Salih Gök’ten sonra Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Mahmut Tileği ve DP Batman eski İl Başkanı Ekrem Direkçi, objektiflerimize bu samimi pozu vermişti. Üç eski siyasetçinin yanında Tüpraş Batman Rafinerisi’nin özelleştirilme öncesi son Müdürü Ümit Erdem de o karede vardı. Batman Çağdaş da o açılışta konukların önündeki tek yerel gazeteydi. Merhum Hamidi ile Tileği arasındaki sıcak sohbet objektiflerimize böyle yansımıştı.

ÇOCUKLARA AYAKKABILARI BİZZAT GİYDİRİRDİ

6 Yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden hayırsever ve sulh insanı merhum Necat Nasıroğlu, dargelirli ailelerin can simidi olduğu kadar eğitim yuvalarında eğitim-öğrenim gören İlkokul çocuklarına çeşitli giyim yardımında da bulunurdu. Kent merkezinin yanı sıra ücra mahallelerdeki eğitim yuvalarında ihtiyaç sahibi öğrencilere ayakkabı başta olmak üzere çeşitli giyim yardımı gerçekleştiren merhum Nasıroğlu adını taşıyan Güneykent Mahallesi’ndeki İlkokul öğrencilerine yardımları  ihmal etmezdi. Okuldaki yardım törenine katılan merhum Nasıroğlu, yeni ayakkabılar ile giyim yardımını  bizzat çocuklara giydirirdi. Soğuk havalarda terlikle eğitim yuvalarının yolunu tutan 2000’li yılların ilkokul öğrencileri,  o yardımlar sayesinde üşümezdi.

HER FOTOĞRAFTA BİR EKSİK VAR

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini 40 yıl süreyle sürdüren Mehmet Teymur da 1984 yılında Doğru Yol Partisi Batman Belediye Başkan adayı olmuştu. Aktif siyaset ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı bir arada yürüten Teymur, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu Batman’a sık sık davet ederdi. 1990’lı Yılların ortalarında Batman’daki teşvikli yatırımlara ‘Baca Tüttürme’ kredisi verilmesi için petrol şehrine 2 gün süreyle gezi düzenleyen Hisarcıklıoğlu, o dönemin tesisleri önünde liseli öğrenciler tarafından buket çiçekle karşılanmıştı. BATSO’nun eski Meclis Üyeleri’nden Mehmet Şengün, merhum Teymur ve Hisarcıklıoğlu bu hatıra kareyi çekmişti.

GÖK VE BAŞAK’TAN GERİDE KALAN KARE

Batman’ın Belde Mahallesi’nde 1990’larda o dönemin en büyük ibadet evini kazandıran isim, iş insanı Şevket Başak’tı. İbadet evinin kaba inşaatı tamamlanınca, dönemin Valisi Salih Şarman ve eski Milletvekili Faris Özdemir ile Belediye eski Başkanı merhum Salih Gök, Camiide incelemelerde bulunmuştu. 1995 Kaba inşaatı tamamlanan Başak Camiisi, 2000’li yılların öncesinde ibadete açılmıştı. Batman eski Belediye Başkanı Salih Gök, görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etmişti. Ankara’dan memleketine dönen iş insanı Şevket Başak da geçirdiği rahatsızlık sonucu Batman’da yaşamını yitirmişti. Şevket Başak’ın vasiyeti gereği, camii bahçesinde toprağa verilmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ