İlçe yıllarında Batman’ın idarecileri, ilk günlük gazetenin gelenekselleştirdiği ‘yıldönümü’ etkinliklerini de kaçırmazdı. İşte Batman Çağdaş’ın dününe ait dört karesi...

ÇAĞDAŞ, BU CADDEDE DOĞDU

Petrolün başkentinin ilk günlük gazetesi Batman Çağdaş, 41 yıl önce yayın hayatına başladığı yer Meydan Mahallesi eski Tekel Caddesi idi. Çağdaş’tan önce ‘Yeni Zaman’ ve ‘Batman Doğuş’ gazetelerinin de çıktığı bu cadde de bir zamanlar bilinen esnaf sayısı, iki elin parmak sayısı kadardı. Saray ekmek fırını, Atakavlar, ilk düğün ekibi oluşturan Siverekli Bilal Görmüş, Siverekli lokantacı Hasan Yalpı, uzun yıllar Batman’da inşaat sektörüne hizmet veren merhum Şükrü Demir, mobilyacı merhum Abdullah Aksoy, Çalışkan apartmanı, Hüsnü Tavukçulara ait apartman ve Tekel ürünlerinin satıldığı Tekel binası ile Kıvırcıklar ait bina ve Saray sineması, gazete güzergahındaydı. 40 Yıl önce Tavukçular’ın apartmanında oturan Bağcı ailesinden Yüksel ve Muzaffer kardeşler, eski gazete bürosuna yakın olan Saray fırın önünde çektirdikleri siyah-beyaz hatıra kare.

İLK DUVAR GAZETESİ YANKI UYANDIRMIŞTI

Batman’da ilklerin gazetesi olarak bilinen Çağdaş, 1980’li yıllarda teknolojinin olmadığı dönemlerde okurlarına ücretsiz gazete okuma imkanı da yaratmıştı. Eski Tekel Caddesi’ndeki İdare ve Matbaa bölümünün bir arada olduğu ‘Tereceler’ apartmanının zemin katında Çağdaş’ idare bürosunun camlarında gazete okunurdu. Okurlar sabah erken saatlerinde gazete okumak için adeta büro önünde kuyruk oluştururdu. Okurları için gazete okuma bölümünü de oluşturan Batman Çağdaş, duvarda da gazeteyi askıya çıkarınca, yaygın ve görsel medyada yankı uyandırmıştı. Japonya benzeri okurlarına, Türkiye’de ilk kez duvar gazetesi okutturan Batman Çağdaş, bir ilke imza atan yayın organı olmuştu.

ÇAĞDAŞ’IN GELENEKSEL YILDÖNÜMLERİ

İlçe dönemlerinde geleneksel yıldönümlerini gerçekleştiren Batman Çağdaş, TPAO’nun eski Park Restorant ve eski Beyaz Saray tesislerinde yöneticiler ile okurları da buluştururdu. TPAO’da bir dönemler başarılı çalışmalarıyla ‘Efsane Müdür’ unvanını alan merhum Mehmet Yamaç, Tüpraş Rafineri eski Müdürü merhum Cevat Kocaman, Petrol Ofisi eski Bölge Müdürü Ahmet Alper ve dönemin ilçe yöneticileri, tam kadro ‘geleneksel’ yıldönümlerine katılan simalardı. 1990’da ‘İl’ olan Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler de Batman Çağdaş’ın 7’nci yıldönümü etkinliğine katılan Batman’ın ilk Valisiydi. Dönemin yöneticileri, istikrarlı yayın politikasını sürdüren Çağdaş’ın, petrol şehrinin sorunlarının çözümünde katkısını dile getirirlerdi. İşte Çağdaş’ın ilçe döneminde bir yıldönümü etkinliğini gerçekleştirdiği eski Park Restoran’ında bir fotoğraf.

YILIN BAŞARILILARINI ÖDÜLLENDİREN GAZETEYDİ

Batman’ın kabuğuna sığmadığı ilçe döneminde Batman Çağdaş, düzenlediği yarışmalarla adından söz ettirirdi. Petrolün başkentinin ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın  etkinliklerine Siirt eski Valisi Selami Teker de şapka çıkarmıştı. 1989 Yılında eski Kültür Merkezi’nde Çağdaş’ın ‘yılın başarılıları’ yarışmasının töreninde konuşan eski Vali Teker; “Siirt’te yerel gazeteler, Batman’ın gölgesinde kalıyor. Burada yerel gazeteler o kadar güzel etkinlikler yapıyor ki, hayran kalmamak elde değil” demişti. Gazete kurucusu merhum Enver Arslan ve Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ı kutlayan Teker, yılın başarılılarına da çeşitli ödüller dağıtmıştı. Batman’da 1990’da yılın hemşiresi, yılın öğretmeni, yılın sporcusu ve yılın doktoru gibi farklı meslek kategorilerinde ‘yılın başarılılarını’ ödüllendiren Çağdaş’ın yarışmaları, petrol kentinde gündem oluşturmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ