Batman’ın dününe ait dört kare daha.

TÜPRAŞ’TA GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKATLAR

Tüpraş Batman Rafinerisi, 2007 yılında özelleştirilmişti. Özelleştirilmeden önce ülkenin ilk rafinerisi olan Batman Tüpraş’ta itfaiye ekibinin tatbikatları nefes keserdi. Geniş araç donanımına sahip itfaiye de ilk köpüklü yangın tatbikatı, 1997 yılında yapılmıştı. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı merhum Salih Gök’ün de izlediği tatbikatta eski Rafineri Müdürlerinden Ümit Erdem ve ekibi başarılı sınav vermişti. İşte rafinerideki o tatbikattan geride kalan bir kare.

MAKAM ARACI YOLDA MAHSUR KALMIŞTI

Yıl, 1998. Yer, Sason’un sarp dağları. Bir zamanlar kuş uçmaz, kervan geçmez Sason’un dağlarında heyelanlı bölgelerde incelemelerde bulunan dönemin Valisi Temel Koçaklar’ın makam aracı, yolda mahsur kalmıştı. Özel İdare ekipleri ile diğer kurum araçlarının müdahalesi ile eski Valinin makam aracı çamur bataklığından kurtarılmıştı. Şimdilerde bu yol güzergahlarının büyük bölümü sıcak asfalt ve betona kavuştu.

EKMEK YARDIMLARI KUYRUK OLUŞTURMUŞTU

Bu fotoğraf karesi de eski Ramazan aylarındaki dayanışmayı gözler önüne seriyor. Bir zamanlar hayırseverler 11 ayın sultanı Ramazan gelince yemek yardımı için harekete geçerdi. Batman’ın ücra mahalleleri ile kenar semtlere ücretsiz ekmek ulaştıran hayırseverlerin ekmek ve gıda yardımı yetersiz kalırdı. Yaklaşık 25 yıl önce Batman’ın Güneykent, Seyitler ve çevresindeki mahallelere iftar öncesi ekmek ulaştıran fırın kamyonetlerinin etrafında toplanan küçük çocuklar, ücretsiz ekmek alabilmek için adeta yarışırdı. Şimdilerde bu yardımın yerini askıda ekmek kampanyası aldı.

RESMÎ BAYRAM TÖRENLERİN ADRESİYDİ

Şimdilerde Millet Bahçesi’ne dönüştürülen eski 16 Mayıs Şehir Stadı, futbol müsabakalarının yanı sıra resmî bayram törenlerinin de yapıldığı stadyumdu. Şafak Mahallesi’ndeki eski stadyuma, Batman’ın ‘İl’ olduğu günün adı verilmişti. 1986 ile 2017 Yılları arasında sayısız futbol müsabakaları, resmî bayram törenleri ve bir dizi etkinliğin yapıldığı o stadyum, şimdilerde ailelerin dinlenme yeri oldu. İşte o eski stadyumdan görkemli bir bayram töreninden kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ