Aileden Sorumlu eski Devlet Bakanlarından Işılay Saygın, 1998’de konuk olduğu Batman’da iki Vali tarafından karşılanmıştı. Sason’dan sonra köye dönüşün olduğu diğer ilçe ise Gercüş’tü. İşte belleklerde iz bırakan dört kare daha.

ESKİ SODEP’LİLER BİR ARADA

Yıl, 1987. Yer, Hasankeyf girişindeki eski Zeynel Bey Türbesi önü. Karşılama töreninde bulunan bu simaların çoğu, şimdilerde siyasetten uzak isimler.  Tüpraş emeklisi merhum Mehmet Adlığ, doktor Fırat Kızılkaya, Yazar Abdullah Kaya, Emin Ekinci ve eski Kazım Usta lokantası sahibi Kazım Başalak’ın da aralarında bulunduğu Batmanlı eski politikacılar, o dönemlerde Mardin’den Batman’a gelen SODEP eski Genel Başkanı Erdal İnönü’nü karşılarken, objektiflerimize böyle yansımıştı.

POAŞ İÇİN YÜRÜMÜŞLERDİ

POAŞ’ın özelleştirildiği 2000’li yıllarda Petrol-İş Sendikası eski Batman Şube yöneticileri, Tüpraş dolum kapısı karşısındaki Petrol Ofisi Bölge Müdürlüğü binası önünde bir dizi eylem yapmıştı. Tüpraş Batman Rafinerisi eski emekçilerinden merhum Şevki Erin’in de aralarında bulunduğu bir grup eski sendikacı, Petrol Ofisi binası önünde giydikleri siyah önlüklerle yürüyüş gerçekleştirmişlerdi. Karede yer alan eski petrol emekçilerinin çoğu emekliye ayrıldı. POAŞ’ın eski binasını ise Batman Belediyesi satın alarak İkmal Müdürlüğü’ne dönüştürdü.

2 VALİ ARASINDA BİR BAKAN

Aileden sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, 1998 yılında Batman’a konuk olduğunda Veysel Karan-i Türbesi’ni de ziyaret etmişti. Komşu il Siirt’in sınırları içerisindeki Veysel Karan-i Türbesi’ni ziyaret eden Bakan Saygın’a dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar ile Siirt Valisi Osman Acar da eşlik etmişti. Baykan ilçesine bağlı Veysel Karan-i beldesinde iki Vali, Bakan Saygın’ı gölge gibi takip etmişti. Bakan Saygın, 2019 yılında yaşama veda etti.

KÖYE DÖNÜŞÜN İKİNCİ ADRESİ GERCÜŞ OLMUŞTU

1990’lı Yıllarda Batman’ın ilçelerinden Sason ve Gercüş, yoğun göç veren ilçeler olmuştu. İki ilçe sakinlerinin sığındıkları yer ise Batman’dı. 2000’li Yılların başında dönemin Batman Valisi İsa Parlak, Sason’da başlattığı ‘köye dönüş’ projesini Gercüş’ün kırsalında da sürdürmeyi başarmıştı. Uzun süre kapalı olan eğitim yuvalarını da açan eski Vali Parlak, öğrencilere kırtasiye malzemelerinin yanı sıra giyim yardımında da bulundu. İşte Gercüş’ün kırsalında 24 yıl önce okul önünde giyim ve kırtasiye yardımı bekleyen o dönemin öğrencilerinden bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ