Eski taş evler ise fotoğraf karelerinde kaldı. İşte petrol şehrinin dününe dair dört farklı kare daha.

SAYISIZ MÜSABAKAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Eski 16 Mayıs Şehir Stadına komşu olan Batman Atatürk kapalı spor salonu, Güreş, Tenis, Basketbol ve Voleybol turnuvalarına ev sahipliği yaptı. Konser ve parti kongrelerinin de yapıldığı Batman kent merkezindeki ilk salonlardan olan kapalı spor salonu, 2017 yılında eski 16 Mayıs Şehir Stadıyla birlikte yıktırıldı. Bu salonun bir bölümü şimdilerde ‘yeşil alan’a dönüştürüldü. 2000’li Yılların başında Türkiye’deki Tenis turnuvasının yapıldığı salonda bir dönemler Güreşte Türkiye’nin tuş kralı Batmanlı Mehmet Emin Şimşek’in de başında olduğu Petrolspor Güreş takımının müsabakaları, nefes kesmişti.

PAYLAŞILMAYAN TARİHİ KÖPRÜ SINIRI

Batman-Diyarbakır İl sınırındaki tarihi Malabadi Köprüsü’nü, yıllardır iki il paylaşamıyor. Bir ayağı Batman, diğer ayağı da Diyarbakır sınırındaki köprü, yıllara meydan okuyor. Artuklu Beyliği döneminde 1147 yılında Timurtaş Bin-i İlgazi’nin yaptığı 150 metre uzunluğundaki köprü, taş köprüler içerisinde kemeri en geniş olandır. Kemerin her iki yanında iç tarafta kervan ve yolcular tarafından özellikle kışın zorlu günlerinde barınak olarak kullanılan iki oda da yer alıyor. Evliya Çelebi,  Seyahatnamesi’nde köprü hakkında yazdığı ‘Malabadi Köprüsü’nün altına Ayasofya’nın kubbesi girer’ sözleri, günümüzde halen herkesin dilinde. Batman ile Diyarbakır’ın paylaşmadığı köprü için de Albert Gabriel, şu değerlendirmede bulunmuş; “Balkanlar’da, Türkiye’de ve Ortadoğu’da bu açıklıkta, bu yaşta köprü yoktur.”

AYAĞA KALDIRILAN MANASTIR

Batman’ın Beşiri Kıra Dağı eteğindeki Mor Kiryakus Manastırı, yıllar sonra samanlık ve ahırdan kurtarıldı. Süryani Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Tur Abdin bölgesinin en uç noktasındaki Mor Kiryakus Manastırı’na, yüzyıllar öncesinden yer alan 80’e yakın kilise ve manastır, Kıra Dağı eteğindeki Mor Kiryakus’a bağlıydı. Dördüncü yüzyılda Halep’ten Tur Abdin bölgesine gelerek insanları vaftiz eden misyoner Keşişler, Kuzey Mezopotamya Ovası’na hakim tepe ve kayalıklar üzerine kurdukları manastırlardan biri ise Mor Kiryakus’tu. Yeraltı katıyla birlikte 3 katlı olan manastır, uzun bir süre çöplük ve samanlık olarak kullanılmıştı. Batman Valiliği ile DİKA’nın turizme kazandırdığı manastırın restorasyonunda şimdilerde sona doğru gelindi.

TAŞ EVLER BARAJ ALTINDA KALDI

10 Yıl öncesine kadar Dicle Nehri kıyısındaki Batman’ın taş evlerinin güzelliğine doydum olmazdı. Kesmeköprü, Suçeken  ve Dicle’ye komşu olan diğer köyler, Ilısu-Veysel Eroğlu Baraj Gölü altında kaldı. Yaz mevsiminde serinliğiyle, kışın ise sıcaklığıyla bilinen o taş evler, son 5 yılda baraj gölü sularına gömüldü. Yıllarca Dicle Nehri’ne komşuluk yapan eski köy sakinleri ise baraj gölü alanının 150-300 metre ötesine taşınarak eski yerleşim birimlerinden kopmadılar. Şimdilerde baraj gölü altında kalan eski Kesmeköprü-2 köyünün son hali objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ