İşte Batman’ın dününe dair 4 farklı fotoğraf karesi daha.

İLGİNÇ EYLEM BAŞLATAN BAŞKANDI

Kısa bir süre önce hayata veda eden Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Osman Künteş, yaptığı ilginç eylemlerle dikkatleri üzerine toplamıştı. 1995 Yılında üyelerinin biriken alacaklarını alamayan Künteş, Belediye Sarayı önünde eski emekçilerin çocuklarıyla ekmek, soğan ve zeytinin olduğu yer sofrasını kurmuştu. Dönemin yaygın basını ile yerel medyasında o ilginç eylem, geniş yer bulmuştu. Eski Sendikacı merhum Künteş, o eylemlerden sonra bir süre sır olmuştu. 25 Yıl önce Batman Belediye Sarayı önündeki o ilginç eylemden geride bu kare kaldı.

TANDIR İMALATININ ADRESİ DEĞİŞMEDİ

Burası, yıllardır ekmek tandırlarının yapıldığı yer. Güneykent Mahallesi başta olmak üzere çevredeki mahallelerde dar gelirli ailelerin mesleklerinden biri de tandır imalatıydı. Günümüzde de çok çocuklu ailelerin tercih ettiği tandır ekmeği, fırınlarda üretilen unlu mamullerden daha çok tüketiliyor. 30 Yıl önce de şimdi de tandır imalatının olduğu Güneykent’in ara sokaklarında tandır imalatı geleneği devam ediyor. Günümüzde adedi 750 ile 1500 TL arasında satılan tandırların fiyatı 25 yıl önce 20 ile 50 liraydı.

 2000’LERDE İNTİHARLARI ARAŞTIRAN HEYET

Batman’da 2000’lerin başında intiharlar yaygındı. İntihar vakalarıyla gündeme gelen Batman’a o dönemlerde yabancı heyetlerde peş peşe incelemelerde bulunmuştu. Yaklaşık 24 yıl önce intihar vakalarının yaygın olduğu bazı eski semtler ile gettolarda yabancı heyetler incelemelerde bulunmuştu. Heyetler tutukları raporlarla Batman’ın intiharlarını Avrupa parlamentosuna kadar taşımıştı. İşte 2000’li yılların başında Batman’da intiharları araştıran heyetten bir fotoğraf.

TÜPRAŞ’TA NEREDE O ESKİ YILDÖNÜMLERİ

Tüpraş-Batman Rafinerisi, Koç Grubu’na geçmeden önce Kasım ayında gelenekselleştirdiği yıldönümü etkinliklerine eski rafineri yöneticileri, tam kadro katılırdı. 1997 Yılında Tüpraş eski misafirhanede düzenlenen yıldönümü etkinliğine dönemin eski Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Nimetullah Sözen, Başmühendis Yusuf Yakut’a hizmet ödülünü verirken objektifimize böyle yansımıştı. 2000’li Yıllardan sonra Yusuf Yakut, kısa bir dönem Tüpraş-Batman Rafineri Müdürlüğü görevinde de bulunmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ