ESKİ MÜFTÜ VE BORSA BAŞKANI BİR ARADA

1970’li Yıllarda Site Ortaokulu’nda Din Kültürü öğretmenliğini yapan isim; Batman eski Müftüsü Celal Yıldız idi. Aydınkonaklı Yıldız, uzun bir süre önce emekliye ayrıldı. Yıldız’ın eski öğrencilerinden şimdilerde Batman Ticaret Borsası Başkanlığı yapan Arif Güneş’ti. Ortaokul’un bandosunda yer alanlar arasında Özhan Kayhan da vardı. Başarılı öğrenci Kayhan, ortaokuldan mezun olduktan sonra da lise eğitimini sürdürdüğü Batman Lisesi’nin de gözde majörüydü. Kayhan, şimdilerde Eskişehir’de yaşamını sürdürüyor. 1970’li Yıllarda şıklıklarıyla bilinen eski eğitimcilerin bir resmi bayramda çektikleri siyah-beyaz kare. 

2-317

GENÇLİĞİN HAYALİ HAVUZLARDI 

Batman’ın Site Mahallesi’nde bir dönemler ‘yok’ yoktu. Sosyal tesislerin ağırlıklı olduğu Site’de yaz mevsiminde gençlerin ilgi gösterdiği adreslerden biri de havuzlardı. Site semtindeki gençlik hem gündüz hem de geceleri havuzun etrafından ayrılmazdı. 1980 Öncesine kadar özel güvenlik elemanları yerine bekçiler havuzları gözetirdi. Kalabalık aileler ve gençler, gece geç saatlere kadar zamanlarını havuzun kenarında geçirirlerdi. 2 Nolu TPAO havuzundan  hatıra kare çeken simaların çoğu Batman dışında yaşıyor. Bazı simalar ise aramızda değil. Öner Ataman, Vahap Şimşek, Tuna Durmaz, Edip Çiçek, Metin Demirdağ, Arif Yurttaş, Şaban Yılmaz, Recep Yılmaz, Ender Ataman, Rüstem, Yusuf Kışan ve eski bekçilerden Yusuf Hakan Adıgüzel’in, bir yaz mevsiminde havuz önünde ölümsüzleştirdikleri fotoğraf. 

3-316

GÖZDE GARSONLARDI  

TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün sosyal tesislerindeki garsonlar, bir zamanlar parmakla gösterilirdi. TPAO’nun ilk sosyal tesislerinden olan 1 Nolu Misafirhane, TPAO Park Restaurant ve Kristal Park’ta yılları geçen emektar garsonlar, TPAO’nun üst düzey yetkilileri dışında eski Başbakanlar, Bakan ve üst düzey bürokratlar tarafından da takdir edilirdi. 1980 Yılı öncesinde TPAO’nun kuruluş yıldönümünde eski 1 Nolu Misafirhanede dönemin garsonlarının çektirdiği karede yer alan bazı simalar; Ekrem Kardeş, İbrahim, Abdullah Özdaş, Salih Eren, Arif Damar, Halis Geyik, Ali Kesebir, Cevat İnsel, Feyzi Sapan, Şehmus Öney ve Mahmut Songar. Bu karede yer alanların bir bölümü yaşama veda etti. 

4-318

TPAO’NUN ÇALIŞKAN YÖNETİCİLERİYDİLER

Yılları TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde geçen eski petrol mühendisleri ve bazı yöneticilerin bir bölümü yaşama veda etti.  Bazı simalar ise bir süre önce TPAO’dan emekliye ayrılmıştı. 1990 Öncesinde dönemin Bölge Müdürü Mehmet Yamaç’ın ekibinde yer alan Batman Bölge Müdürlüğü’nün unutulmaz simaları, bir arada. TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde bir dönemler parmakla gösterilen eski yöneticilerden Ekinci, Yamaç, Dr. Sungur, Yaşar, Atalay ve Sağlıksever ve Yıldırım hayatını kaybetti. İşte bir dönemler Yamaç’ın A takımında yer alanlar; “Tekin Kılıçaslan, Musa Yıldız, Şeref Ekinci, Mehmet Yamaç, Fikret Yöndem, Yılmaz Günay, Avukat Selami Yücel, Dr. Kadir Sungur, Abdurrahman Yaşar, Hüseyin Çay, Tayfun Atalay, Ömer Sağlıksever, Fikret Atayılmaz, Çetin Yıldırım, Nihat Zannuboğlu, İsmet Çıkşar, Mehmet Yıldız ve Sami Arıkan.” 

Kaynak: HABER MERKEZİ