PETROLCÜLER 7/24 SONDAJ SAHALARINDAYDI

 Yerli petrol mühendisleri, mesai saati demeden 7/24 sondaj sahalarındaydı. 1940 ve 1950’li Yıllarda Raman Dağı’ndaki sahalarda görev yapan yerli baş sondör ve petrol emekçileri, karanlık düşmeyene kadar petrol kuyularını terk etmezlerdi. ABD’li ilk petrol mühendisleri saat 17.00 oldu mu sahaları terk ederdi, yerli petrol mühendisleri ile emekçiler ise karanlık düşmeyene kadar petrol kuyularının başındaydı. Yıllar önce Raman Dağı’nda görev yapan yerli petrol emekçilerinden Hüseyin Eser, petrol atıklarının  iş önlüğünü siyaha dönüştürdüğü bu karede fedakarlığı da gözler önüne yansıyor. Hüseyin Eser, uzun zaman önce yaşama veda etti. Geride ise Eser’in bu hatıra karesi kaldı. 

2-316

MODERN MEKANLARI AÇAN ESNAFTI 

Merhum Mehmet Güneş, 1970 ve 1980’li yıllarda Batman’da açılan modern lokantaların öncülüğünü yapan isimdi. 1’nci Cadde, Cumhuriyet Meydanı, eski Tekel Caddesi ve Aydiş petrolün bünyesindeki dinlenme tesisinin işletmeciliğini de yapan Mehmet Güneş,gastronomide de bir numaraydı. 1990’lı Yıllarda faili meçhul cinayete kurban giden Mehmet Güneş, 34 yıl öncesine kadar Batman’da girişimciliğiyle de bilinirdi. İşte Güneş’in yıllar önce açtığı lokantada çektiği hatıra kare. 

3-315

1970’LERDEKİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 

Batman Lisesi’nden sonra açılan Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olan binlerce öğrenci, TPAO ile Tüpraş Rafinerisi’nde iş imkanına kavuşurdu. 1972-73 Eğitim-öğretim yılında EML’nin bando takımında yer alan Estelli Atilla Bozkurt, öğretmen Cahit Yeşilbaş ve Adnan Çoban’ın, tarihi lisenin bahçesinde ölümsüzleştirdikleri siyah-beyaz kare. 

4-317

TPAO’NUN ELAZIĞ-SİVRİCE KAMPI 

Bir zamanlar TPAO ve Batman Rafinerisi’nde çalışan petrol emekçilerinin, yaz tatilinde adresi Elazığ-Sivrice kampıydı. Tarih, 15 Temmuz 1986. TPAO Sivrice kamp sonrası Nuri Kaya ile birlikte hatır kare çeken simalar arasında merhum Hüseyin Sevim, merhum Mahmut Songur, eğitimci Nevzat Tuna,  merhum Celal Tekin, Uğur Koyuncu, İsmail Derse, Serhat Öztürk, Haluk Erdem ve Veysi Türel’de var. TPAO, bu kampı yıllar önce Elazığ Valiliği’ne hibe etmişti. 

Kaynak: HABER MERKEZİ