İKİ VALİNİN SOHBETİ 

Yıl, 2000. Yer, Kozluk ilçesi. O dönemin Batman Valisi İsa Parlak’tı. Kozluk Kaymakam’ı ise Azmi Çelik’ti. Vatandaşlarla kahvede sohbet eden Parlak’a, Batman eski Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Hoşgören ve eski BATSO Başkanı merhum Mehmet Teymur da eşlik etmişti. Batman’ın Kozluk ilçesinde Kaymakamlık yapan Azmi Çelik, 2014 yılında Batman Valisi olmuştu. İşte Batman’ın iki eski Valisi’nin kahve sohbetinden geride kalan  kare. 

2-314

YILLARA MEYDAN OKUYAN CEZAEVİ 

Batman’ın Beşiri ilçesinde günümüzde dimdik ayakta duran eski binalardan biri de kapalı cezaevi. İlçe Emniyet Amirliği’ne komşu olan eski kapalı cezaevi binası, bir zamanların ünlü isimlerini de ağırlamıştı.  Batman’ın eski kabadayılarının da yattığı cezaevi, eski kan davaları olaylarına karışan birçok kişiyi de konuk etmişti. Geçen yılki 6 Şubat depreminde eski duvarlarında yer yer çatlakların oluştuğu cezaevi, şimdilerde viraneye dönüştü. Dün olduğu gibi bugün de kapasitesi yüksek cezaevlerinden biri Beşiri’de. Batman’a en yakın ilçe olan Beşiri Cezaevi kapısında yıllar önce tutuklu olan iki mahkum objektiflerimize böyle yansımıştı.

3-313

ÖĞRENCİLER KADAR HEYECANLIYDILAR 

Burası, Batman’ın Gercüş ilçesindeki eski bir eğitim binası. Resmi bir bayram töreni için okulun bahçesinde toplananlar arasında Gercüş’teki yaşlı bazı simalarda katılmıştı. Dedeler ile yaşlı kadınların da katıldığı bayram töreninde öğrenciler kadar mutlu olan yaşlıların, eğitime ne kadar meraklı olduklarını bu fotoğraf karesi anlatıyor. 30 Yıl önce Gercüş’ün bir köyünde düzenlenen resmi bayram töreninde yer alan bu simaların çoğu şimdi aramızda değil. 

4-315

KARAKÖY’ÜN ESKİ KAYNAK SULARI 

Burası, Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Karaköy. Kaynak suyun aktığı eski köy evinin zemin katının ‘hijyenik’ tutulması için dönemin köy muhtarı, yetkililere çağrıda bulunmuştu. Hasankeyf’in Karaköy’ündeki bu kaynak suyu, şimdilerde kurudu. Eski kaynak sularının aktığı çeşmeler de artık tarihe karıştı. Köy sakinleri bir zamanlar su ihtiyaçlarını kaynak sulardan karşılarlardı. Şimdilerde bu manzaralar tarih oldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ