ESKİ STADYUMDA MEHMETÇİK KONSERLERİ

Burası şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülen Şafak Mahallesi’ndeki eski 16 Mayıs Şehri Stadyumu. Sayısız profesyonel ve amatör takımların maçlarının oynandığı stadyumda, resmi bayram töreninin yanı sıra Mehmetçik’in de verdiği konserler olurdu. Stattaki ışık yetersizliğine rağmen geceleri bazı kurumların desteğiyle aydınlatılan stadyumda Mehmetçik konserlerine Batmanlılar ilgi gösterirdi. Batman eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mecit Korkut Paşa, 2000’li yıllar öncesinde verdiği konserlerde kışla bandosu ve sanatçı erler, Batmanlılara müzik resitali de verirdi. İşte 24 yıl öncesinde eski stadyumda konsere katılan Mehmetçik’ten bir kare. 

2-308

OKULLARDA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ 

Sağlık İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim’in 1999’un Mayıs’ında okullarda düzenledikleri Ağız ve Diş sağlığı eğitimi gelenekselleştirilmişti. O dönemler Batman’ın birçok eğitim yuvasında verilen uygulamalı Ağız ve Diş sağlığı eğitiminde öğrenciler, eski diş hekimleri ve teknisyenleri gözetiminde dişlerini fırçayla temizlerdi. Öğrencilerin büyük bölümü diş sağlığına dikkat ederdi. Yıllar öncesinin bu örnek geleneği şimdilerde unutuldu. Batman’ın bir eğitim yuvasında yıllar öncesinin örnek kampanyasından bir fotoğraf. O dönemler Sağlık İl Müdürlüğü, öğrencilere de diş macunu ile  fırça hediye ederdi. 

3-308

ÖĞRENCİLERİN İMDADINA YETİŞEN KAYMAKAMDI 

Batman’ın eski Beşiri Kaymakamı Mustafa Yemlihalıoğlu, görev yaptığı dönemde eğitim sorunlarına duyarlıydı. Başarılı çalışmalarından sonra Beşiri Kaymakamlığından Artvin Valiliği’ne atanan Yemlihalıoğlu, taşımalı eğitim kapsamında yollarda mahsur kalan öğrencilerin de yardımına koşardı. Beşiri ilçesinin köy ve mezralarındaki eğitim yuvalarının eksiklerini yerinde incelemek amacıyla kırsalı adım adım dolaşan başarılı idareci Yemlihalıoğlu, o dönemlerde  yolda mahsur kalan öğrencilerle sohbet ederken, objektiflerimize böyle yansımıştı. 

4-310

BATMAN BELEDİYESİ’NİN ESKİ ZABITALARI 

Zabıta kadrosunun kısıtlı olduğu 1990’lı yıllarda Batman Belediye’si kaldırım işgallerine taviz vermiyordu. Cumhuriyet Meydanı’nın kaldırımlarında seyyar satıcılık yapan esnaflara izin vermeyen Belediye Zabıta ekipleri, yayaların yoğun olduğu 2’nci Cadde, eski Midyat garajı ve çevresindeki eski iş merkezlerinin de kaldırılmalarını işgal eden seyyar satıcılarla etkin mücadele vermişti. Yıllar önce Cumhuriyet Meydan’ındaki Ziraat Bankası Merkez Şubesi önündeki kaldırımda tezgah açan bir seyyar satıcıya izin vermeyen eski Zabıta memurlarından bir fotoğraf. 

Kaynak: HABER MERKEZİ