29 Yıl önce Batman’daki yerel seçimde Başkan adaylarının seçim lokalleri dolup taşardı. Bir zamanlar kent merkezinin en gözde iş merkezi olan 2000 İş Merkezi’nde kurum ve kuruluşların etkinlikleri de olurdu. Şimdilerde o iş merkezi en sessiz dönemi yaşıyor. Eski Devlet Bakanlarından Hasan Gemici, Batman’da aş evi sayısını arttıran Bakandı. Yıllar önce Batman’ın 19 Mayıs Mahallesi’ndeki cadde ve sokaklar, kış mevsiminde çukurdan geçit veremezdi.  

NEREDE O ESKİ SEÇİM LOKALLERİ 

29 Yıl önce Batman’da yapılan yerel seçim renkli kampanyalarla geride kalmıştı. O seçimde üç güçlü aday yarışmıştı. Ataullah Hamidi’nin ANAP’tan, Faris Özdemir’in DYP’den ve merhum Salih Gök’ün de Refah Partisi’nden yarıştığı  seçimde en büyük sürprizi merhum Gök yapmıştı. O dönemler, Batman’daki partilerin seçim lokalleri Turgut Özal bulvarına yeni taşınmıştı.  Partililer,  karanlık çökünce lokallerin yolunu tutardı. İşte 29 yıl önce eski Milletvekili Faris Özdemir’in Belediye Başkan adaylığı sırasında bir TV kanalına konuşurken, çevresindeki partilerde objektiflerimize böyle yansımıştı.

2000 Iş Merkezi-1

2000 İŞ MERKEZİ ETKİNLİKLERİN ADRESİYDİ

Batman Belediyesi’nin eski hizmet binasının olduğu yer, 2000’li yıllarda 2000 İş Merkezi’ne dönüştürülmüştü. Batman’ın gözde iş merkezi Petrol kentinin en büyük AVM’si gibiydi. O dönemler birçok marka mağazanın yer açtığı 2000 İş Merkezi, Turgut Özal bulvarının gelişmesiyle birlikte yavaş yavaş o eski konumunu kaybetti. 2000’li Yıllarda özelleştirmeye doğru giden Telekom’un başlattığı kampanyalardan biri de 2000 İş Merkezi’ndeydi.. “Tüm iletişim ihtiyaçlarınız için otaya karışık yaptırdık”, “Siz bize gelemiyorsanız, biz size gelelim” gibi ilginç kampanyalar başlatan Telekom’un o kampanyasına Batmanlılar ilgi göstermişti. İşte yıllar önce Telekom’un eski idarecilerininde aralarında  bulunduğu o kampanyadan geride kalan fotoğraf karesi.

Hasan Gemici

AŞ EVİ SAYISINI ARTTIRAN BAKANDI 

Sosyal Hizmetlerden sorumlu eski Devlet Bakanı Hasan Gemici, Batman’da Sosyal ve Yardımlaşma Vakfı’nın aş evi sayısını arttırmıştı. Güneyken Mahallesi’ndeki eski mobil şirketinin tesislerini Sosyal İl Hizmetleri Müdürlüğü’ne kazandıran eski Bakan Gemici, Karşıyaka Mahallesi’ndeki ilk açılan aş evinde dönemin yöneticileriyle incelemelerde bulunmuştu. İhtiyaç sahibi ailelere daha fazla yemek ulaştırılması için de dönemin Valisi Necati Develioğlu’na talimat veren Gemici, aş evi sayısını Batman’da 5’e çıkarmıştı. 

19 Mayıs Mah

19 MAYIS’IN ESKİ CADDELERİ 

Burası, Batman’ın eski semtlerinden 19 Mayıs Mahallesi. 30-35 Yıl önce kış mevsimi geldi mi 19 Mayıs başta olmak üzere ücra mahallelerin cadde ve sokakları aşırı yağışlarla birlikte köstebek yuvasına dönüşürdü. Petrol şehri olmasına rağmen yıllar önce istediği asfalt hibe desteğini alamayan Batman’da, cadde ve sokaklarının normalleşmesini dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi sağlamıştı. İşte 19 Mayıs’ta bir zamanlar köy yollarını andıran caddelerden bir manzara. 

Kaynak: HABER MERKEZİ