Batman Jandarma Bölge eski Komutanı emekli Tuğgeneral Vahdettin Bereceli, kışladan başarılı öğrencileri ödüllendirirdi. İşte Batman’ın dününe ait bir kesit kare daha. 

KÖYLER BU MANZARALAR TARİH OLDU

30 Yıl öncesine kadar Batman’ın merkezi köylerinden olan Tilmerç, kerpiç ağırlıklı yapılarla bilinen bir eski yerleşim birimiydi. Son 30 yılda Batman’ın içine aldığı o köy, şimdilerde çok bloklu yapılarla modern bir semte dönüştü. Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın, 1990’lı yıllarda Tilmerç Köyü’nde kerpiç evlerin olduğu bölgede yuva yapan bir leylek ile yuvasını böyle görüntülemişti. Şimdilerde köylerde bu manzaralar tarih oldu.

2-305

İLLÜZYONİST KABATAŞ NEFES KESERDİ 

Batman’ın eski illüzyonistlerinden biri de Salih Kabataş’tı. Eski lunaparklarda yaptığı ilginç gösterilerle nefes kesen Kabataş, Batman’da eski eğlence mekanlarının değişmez simasıydı. Hafta sonları eski hava lokali başta olmak üzere bazı otellerin salonlarında da gösteri yapan Kabataş’a 7’den 77’ye birçok kesim ilgi gösterirdi. Batman’ın yerel sanatçılarla birlikte program yapan Salih Kabataş, son yıllarda illüzyonist mesleğine ara veren isimlerden biri oldu. Kabataş’ın Batman’da yıllar öncesinde sahneye çıkan bir izleyicisiyle geride kalan hatıra kare.

3-305

SOL ÇİZGİDEN AYRILMAYAN BAŞKANDI 

Batman’ın eski Belediye Başkanlarından Şahabettin Bağdu, kısa bir dönem Batman Belediye Başkanlığı yaptı. 6 Ay gibi kısa bir süreliğine Belediye Başkanlığını Bağdu, 1990’lı yıllarda Batman’a dönüş yaptı. Bağda, ünlü iş insanı Cem Boyner’in Genel Başkanlığını yaptığı Yeni Demokrasi Hareketi’nde de Batman İl Başkanlığı görevinde bulunmuştu. CHP’den Batman Belediye Başkanı seçilen Bağdu, siyasete uzun bir süre ara vermişti. YDH Batman Kurucu İl Başkanlığı yapan Bağdu’nun eski il yönetiminde iş insanı Bedrettin Ekmen de yer almıştı. Bağdu, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Bağdu, Boyner’in Güneydoğu’ya yaptığı gezilerde de yanında yer almıştı. 

4-307

KIŞLAYI ÖĞRENCİLERE AÇAN PAŞAYDI 

Emekli Tuğgeneral Vahdettin Bereceli, Batman’da iz bırakan komutanlardandı. 2000 Yılı öncesi dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mecit Korkut Paşa ile birlikte görev yapan Bereceli Paşa, 2000 yıllarda emir subaylığı yaptığı Bölge Komutanlığı’na daha sonra Tuğgeneral olarak atanmıştı. Eski Tuğgeneral Mecit Kokut Paşa gibi eğitime verdiği önemle bilinen Vahdettin Bereceli, o dönemlerde ortaokul ve liselerdeki başarılı öğrencileri makamında ağırlar, ödüllendirirdi. İşte eski Batman Milli Eğitim Şube Müdürü merhum Şükrü Öztoprak ile bazı eğitimci ve öğrencileri kışlada ağırlayan Bereceli’den hatıra bir kare. 

Kaynak: HABER MERKEZİ