90’LI YILLARIN OTOMOBİLLERİ

Batman’da son 30 yılda otomobiller de değişti. 1990’lı Yıllara kadar 5000’i aşkın petrol emekçisinin  çalıştığı TPAO Bölge Müdürlüğü’nde bir çok kişinin düşü; ‘konut’ kadar otomobil kampanyalarından ‘araba’ almaktı. O dönemler Batman’da bazı firmaların petrol emekçilerine yönelik düzenlediği ‘araba’ kampanyaları da ilgi görürdü. Yerel gazetelerin arka kapakları petrol emekçilerine yönelik ‘araba kampanya’larının duyuruları kaplardı. 30 Yıl önce Batman trafiğinde Renault-Murat Şahin vb. eski model otomobiller yaygındı, şimdilerde o araçların yerini lüks otomobiller aldı. Trafikte de Batman büyük bir değişim yaşadı.

2-304

İLK FAKÜLTE’Yİ KAZANDIRAN REKTÖRDÜ

Yıl, 1998. Yer, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektörlüğü. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Mehmet Özaydın, Batman Valisi Temel Koçaklar, Belediye Başkanvekili Salih Sevim, eski Batman Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem Kaya ve beraberindeki heyeti ‘Rektör’lük girişinde karşılamıştı. Merhum Prof. Dr. Özaydın, elinden düşürmediği ve kaliteli el yapımı tütün ‘Pipo’su da objektiflerimize böyle yansımıştı. Dönemin Batman Valisi Koçaklar ile üst düzey yetkililerinin girişimiyle Dicle’ye bağlı Teknik Eğitim Fakültesi, 1998-99 eğitim öğretim sezonunda Batman’da eğitime başlamıştı.

3-304

KALEDE NİKAH TÖRENLERİ OLURDU

Yıllara meydan okuyan Hasankeyf kalesi, 2000’li yıllarda genç çiftlerin de nikah törenlerine tanıklık yaptı. Nikahlarını Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te kıymak isteyen gençlerin, isteklerini yerine getiren Belediye Başkanı Vahap Kusen, Hasankeyf kalesine kadar eşlik ettiği çiftlerin nikahını kıyar, evlilik cüzdanlarını verirdi. Nikah töreni sonrası da Başkan Kusen, kalede Hasankeyf’in tarihini genç çiftlere anlatırdı. Son yıllarda çiftlerin Hasankeyf kalesindeki nikah törenleri de kalktı.

4-306

TRABZONSPOR’UN HASANKEYF HATIRASI

Süper ligin Karadeniz ekibi Trabzonspor’un eski futbolcuları, yıllar önce konuk oldukları Batman’da, ilk kez gördükleri tarihi ilçe Hasankeyf’e hayran kalmıştı. Bir zamanlar komşu Siirt JETPAspor’un yer aldığı eski 1. ligde büyük futbol kulüplerinin ilk durağı ‘Batman’ olurdu. 2001 Yılında Siirt’e gitmeden önce Batman’a gelen dört büyüklerden Trabzonspor kafilesi soluğu ‘Hasankeyf’te almıştı. Trabzonspor eski kaptanı Hami Mandıralı’nın yanı sıra eski kaleci Metin ve yabancı futbolcu, Trabzon formasıyla Hasankeyf kalesinde Batman Çağdaş’ın objektifine böyle poz vermişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ