ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ TIRAŞ OLURLARDI 

1990’lı Yıllarda Batman Halk Eğitim Merkezi’nde ‘Usta’lık belgesi alan kuaför-berberler, önce öğrencileri tıraş ederlerdi, sonra belgelerini törenle alırlardı. Halk Eğitim Merkezi’nde 1995 yılında kuaförlük bölümünde kuaför adayları, öğrencileri tıraş etmek için adeta ter dökerlerdi. Batman’ın o eski kuaförleri şimdilerde işyeri sahibi olan usta kuaförler oldu. Bir zamanlar Batman’da kuaförlük revaçta olan meslekti. Öğrenci velileri, ücretsiz tıraş yapan kuaförlere teşekkür ederdi.

HASANKEYF KALESİNDE ÜNLÜLER

2000’li Yılların başında tarihi ilçe Hasankeyf’e; Bakanlar ve üst düzey bürokratlar adeta akın ederdi. Dönemin Kültür Bakanı DSP’li İstemihan Talay, Hasankeyf kalesinde önemli mesajlar vermişti.  Batman eski Valisi İsa Parlak, eski Bakan Talay’a Hasankeyf’in son durumu hakkında brifing verirken, kaledeki merdivenlerden inen Talay, objektiflerimize böyle yansımıştı. Aslen Tarsuslu olan eski Bakan Talay, Hasankeyf gönüllüsüydü.

EĞİTİMİN DOSTU BETİL’Dİ

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kurucusu İbrahim Betil, 1995 yılında bazı eğitim yuvalarında incelemelerde bulunmak üzere Batman’a bir heyetle çıkarma yapmıştı. Kültür Mahallesi’ne yıllar önce Vakıf İlköğretim Okulu’nu ‘İlçe’ döneminde Batman’a kazandıran eğitim gönüllüleri, o eğitim yuvasını unutmamıştı. Eğitim yuvasının bahçesinde öğrencilere hitap eden Betil ile dönemin okul Müdürü emekli eğitimcilerden Saadetin Vergili ve Lokman Yetiz de Betil’e eşlik etmişti. Eğitim dostu Betil, Batman’da eğitim yuvalarının eksikliklerinin giderilmesi için de ciddi destekte bulunmuştu. 

ESKİ KAPALI SPOR SALONUNDA BİR BAKAN 

1997 Yılında İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan eski Adalet Bakanı Sami Türk,  bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Batman’da dönemin İl yöneticilerince ağırlanmıştı. Batman’ın eski Valisi Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı merhum Salih Gök’le birlikte eski Atatürk Spor Salonu’na giden Bakan Türk, öğrencilerle masa tenisi oynamıştı. Masa tenisi oyunlarında dereceye giren öğrenciler eski Bakan tarafından ödüllendirilmişti. Şimdilerde o salon ‘Millet Bahçesi’ne dönüştü. Batman’ın eski yöneticilerin çoğu emekliye ayrıldı. Bazıları ise yaşama veda etti. Geride ise bu hatıra kare kaldı. DSP’li eski Bakan Türk, İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın yanı sıra Adalet ve Milli Savunma Bakanlığı görevinde de bulunmuştu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ