İLK HASTANE MANZARASI

Yıl, 2000… Burası, Batman’ın ilk kamu hastanesi olan Devlet Hastanesi… Esentepe eteğindeki hastaneyi 1988 yılında dönemin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın açmıştı. Hastanede muayene olmak isteyenler erken saatlerde ‘muayene fişi’ alırdı. Polikliniklerin önünde uzun kuyruklar oluşurdu. 2004 Yılında Bölge Devlet Hastanesi hizmete açıldığında eski hastane kısa süreliğine Batman Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Özel hastanelerin olmadığı dönemlerde Batman’ın sağlığın tek adresi; bu hastaneydi. Eski hastanenin kapasitesi bazı hayır sever iş insanlarının desteğiyle artırılmıştı.

AVM’LER ŞARKÜTERİLERİ KAPATTIRDI 

1990’lı Yıllarda Batman’da küçük marketler kadar şarküteriler de revaçtaydı. Batmanlılar, ihtiyaçlarını daha çok şarküterilerden karşılardı. Cumhuriyet meydanındaki eski Sebze-Meye Hali’ne bitişik olan Muzom Şarküteri’nin sahipliğini iş insanı Abdulvahap Şimşek üstlenmişti. Batman’da Şarküteriliği yaygınlaştıran isim olan Şimşek, şimdilerde İstanbul’a yerleşti. Farklı sektörde hizmet veren Şimşek’in ‘Muzom Şarküteri’ bir zamanlar petrol kentinin gözde alış veriş merkezlerindendi. Muzom Şarküteri sahibi Şimşek ve Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın, 1992 yılında şarküteri girişinde objektiflere böyle yansımıştı.

BEKİRHANLI ESKİ SİYASETÇİLER 

1997 Yılında Batman’a atanan Necati Develioğlu, kırsalı adım adım dolaşırdı. 7 Ay gibi kısa bir süreliğine Batman Valiliği yapan Develioğlu, kırsal alana çıktığında kendisine eşlik edenlerle koyu sohbete girerdi. 1992 Yılında Bekirhan belde Belediye Başkanlığına seçilen merhum Yahya Demir, Bekira aşiretinin önde gelen simalarından merhum Sabri Acar’ın da aralarında bulunduğu heyet, eski Jandarma Karakol binası bahçesinde Vali Develioğlu’nu karşılamıştı. Fotoğraf karesinde yer alan Süleyman Karabulut’un oğlu Fırat Karabulut, şimdilerde Bekirhan Belde Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor.

YAZARDI, O ŞİMDİ BİR BÜROKRAT

Yıl, 1989… Yer, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün eski Park restorantı... Batman’ın ilk günlük gazetesi Batman Çağdaş’ın yıldönümünde bir araya gelen konuklar arasında şimdilerde Bakanlıkta üst düzey bürokratlık yapan Mehmet Aydın da var. 35 Yıl önce Park Restaurant’taki yıldönümü etkinliğinde konuklar arasına yer alan Aydın, o dönemlerde Batman Çağdaş’ın yazarlarındandı. TPAO’nun eski garsonlarından Hüseyin Soysal, uzun bir süre önce emekli oldu. Bürokrat Mehmet Aydın ise halen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda üst düzey bürokratlık görevini sürdürüyor. 

Kaynak: HABER MERKEZİ