İKİ BAŞKAN DA AKTİF SİYASETİ BIRAKTI

1994 ile 1999 Yılları arasında Batman ilçelerinde, Belediye Başkanlığı yapan eski simalar şimdilerde aktif siyasetten uzak. Komşu iki ilçenin Belediye Başkanı, İl Koordinasyon kurulu toplantılarında yan yana otururlardı. Bir zamanlar ‘Ağalar Diyarı’ Gercüş ilçesinde uzun süreli Belediye Başkanlığı yapan Bedrettin Ekmen ve komşu ilçe Hasankeyf Belediye Başkanı Fehmi Cihan, ayrılmaz ikiliydi. Batman Özel İdare’nin eski toplantı salonunda ilçelerinin sorunlarını gündeme getiren Ekmen ve Cihan, şimdilerde siyaseti uzak ara izliyor. Eski Başkan Ekmen yaşamını Gercüş’te sürdürürken, Cihan ise bir süredir Konya’ya yerleşti. Batman’ın eski İl yöneticilerinden Ali Tarhan’ın da yansıdığı o karede yer alan iki eski siyasetçi şimdilerde siyasetten uzak.

HASANKEYF KALESİNDE ÜNLÜ KONUKLAR

Yıllar öncesinden ‘Güneş’ tutulmasının en iyi izlenildiği yerlerden biri de tarihi ilçe Hasankeyf kalesiydi. 2005 Yılında birçok ülkeden günler öncesinden Batman’a gelen yabancı konuklar, Hasankeyf   kalesini de mesken tutmuştu. Gündüz ortasında havanın geceye dönüştüğü gökyüzünü teleskoplarla izleyen yabancı konuklar, havanın normale dönemsiyle o an objektiflerimize böyle yansımıştı.

ÖDÜLLÜ BİSİKLETÇİLER YOLDA KALMIŞTI

Türkiye Bisiklet Federasyonu, Batman’da ilk turnuvayı tarihin gölgesinde yapmıştı. Uluslararası bisikletçilerin de katıldığı ‘turnuva’ Batman-Hasankeyf yol güzergahında gerçekleşmişti. 1997 Yılındaki turnuvada bisikletçilerin bir bölümü ‘yol’un azizliğine uğramıştı. Bisikletleri yolda arızalanan ödüllü sporcuların imdadına 112 Acil ekipleri ile Bisiklet Federasyonu yetkilileri yetişmişti. İşte eski Hasankeyf yol güzergahında çaresiz durumda bir bisikletçi ve yardımına koşan görevliler.

UNUTULMAYAN SAĞLIK MÜDÜRÜ

Aslen Batman-Aydınkonaklı Dr. İhsan Altun, görev yaptığı 1990’lı yıllarda Batman’ın başarılı İl Sağlık Müdürleri’ndendi. 1990’lı Yıllarda Dr. Altun, İl Sağlık Müdürlüğü görevini üstlenirken, yardımcılığını da eski Devlet Hastanesi Başhekimi Göz Uzmanı merhum Dr. Zafer Beken yapmıştı. Sıkıntılı döneme rağmen sağlıkta yenilik yapan Dr. Altun, görevi biter bitmez İstanbul’un yolunu tutmuştu. Yardımcısı Dr. Beken ise yerleştiği İzmir’de yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü. İşte Batman’da iz bırakan Altun’un, eski İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki makamında bir karesi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ