BATMAN’DA 1990’LARIN ‘KIŞ’I 

Bu kare; fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan’a ait. 1997 Yılının Aralık ayında çekilen karede; Turgut Özal Bulvarı çevresi ‘Beyaz’a bürünmüş. Özel Batman Hastanesi’nin bulunduğu eski otel binası bitişiğindeki Yavuzlar Pastanesi’nin bulunduğu bina ise henüz inşaat halinde. Şimdi ki İş Bankası Şubesi’nin bulunduğu alan ise bazı iş makinelerinin park yeriydi. Batman’ın kalbinin attığı Turgut Özal Bulvarı, 27 yıl önceki kış mevsiminde kartpostallık bir manzara oluşturmuş. 

BATMAN’DA LAPA LAPA KAR YAĞIŞI 

25-30 Yıl önce Batman’ın çevresindeki dağ ve tepelerde kar, yer yer diz boyu bulurdu. Kent merkezinde ise kar kalınlığı 25-30 cm’ye yaklaşırdı. 1995 Yılında Atatürk Parkı’nın kavşağında petrolün simgesi olan ‘at başı’ vardı. Dönemin Batman Belediye Başkanı merhum Salih Gök’ün, o hareketli kavşağına kazandırdığı ‘at başı’ daha sonra kaldırılmıştı. Petrolün başkentinde 1990’ların başında lapa lapa yağan kar yağışı ile petrolün simgesi at başından bir fotoğraf. 

PAMUK-TÜTÜN ALANLARI BETONLAŞTI 

Burası Batman Hava limanı bitişiğindeki Batman Özel İdare yerleşkesinin temelinin atıldığı ilk yıllar. 1992 Yılında ‘Köy Hizmetleri’ binası olarak temeli atılan Özel İdare’nin bulunduğu çevre, pamuk ve tütün ekimi alanlarıydı. Batman-Kozluk karayolu, o dönemler tek şeritti. Köy Hizmetleri daha sonra Özel İdare’ye dönüştürüldü. Özel İdare Genel Sekterliğe komşu yeni yapılar yükseldi. Kareye o dönemler Batman Çayı’nın gürül gürül akan manzarası da yansımış. 

İKİ AKARSUYUN BİRLEŞTİĞİ YER 

Burası Batman’ın Oymataş (Bediya) Köyü Batman Çayı ile Dicle Nehri’nin buluştuğu yer. Bu mevki, bölgenin eşsiz doğal güzelliğin ilk duraklarından. Batman-Diyarbakır il sınırındaki iki akarsuyun birleştiği bölge; şimdilerde Ilısu Baraj Gölü havzasında kaldı. Bir dönemler iki akarsuda yetişen ‘Şabot balığı’ nesli de son dönemlerde tükenmeyle karşı karşıya kaldı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ