OSB’DE 2 FABRİKADAN 200 TESİSE 

Beşiri ilçesine bağlı Örmegöze Köyü’ne komşu olan Batman OSB bölgesinde 1993 yılında alt yapı çalışmalarına ilk startı veren Vali Zeki Şanal’dı. Daha sonra eski Vali İsa Parlak’ın iş insanlarını davet ettiği Batman OSB’de 2000 yılların başında ilk tesisler üretime başlamıştı. Bugün aramızdan ayrılışının 6’ıncı ölüm yıldönümünde mezarı başında anılan iş insanı merhum Necat Nasıroğlu’nun temelini attığı Al Alçı fabrikası ile Batman un fabrikası OSB’de ilk üretime başlayan iki tesisti. Aradan geçen 24 yılda OSB’de farklı sektördeki tesis sayısı ise 200’ü buldu. İşte Örmegöze Köyü’ne komşu olan Organize Sanayi Bölgesi’nin 2000’li yıllardaki manzarası. 

BU KÖPRÜDEN ARTIK TREN GEÇMİYOR 

1940’lı Yılların başında yapımı tamamlanan Batman-Diyarbakır İl sınırındaki Sinan-Zillek Köprüsü, şimdilerde Baraj Gölü altında kaldı. DDY’nin eski buharlı kara trenlerin 1943 yılında seferlere başladığı Batman DDY Garı, bir zamanlar ham petrol taşımacılığının yapıldığı ilk istasyondu. Bir dönemler bölgenin İstanbul-Boğaz köprüsünü andıran Sinan-Zillek köprüsünde yayalar için de geçiş yolu yapılmıştı. Türkiye’nin ilk demiryolu köprüsü şimdilerde Ilısu Baraj Gölü’nün derin sularına gömüldü. 

İLÇE DÖNEMİNDEKİ BATMAN 

Yıl, 1987. Batman’ın ‘İl’ olmaya 3 yılı kalmıştı. Fotoğraf sanatçısı İrfan Tapan’ın Esentepe’den çektiği kare; bize ilçe döneminin son yıllarını hatırlatıyor. O dönemlerde Batman Milletvekili merhum Aydın Baran’ın temelini attığı ilk kamu hastanesi Devlet Hastanesi idi. Batman Üniversitesi’nin olmadığı o yıllarda Dicle Üniversitesi’ne bağlı Batman Meslek Yüksek Okulu’nun eski kampüs alanı, Belediye eski İkmal Müdürlüğü, Turgut Özal bulvarında Sevilmez ailesine ait eski akaryakıt istasyonu ile adliyede görev yapan Hakim ve Savcıların oturdukları lojmanlar da kareye yansımış. O yıllarda GAP, Belde, Gültepe ve Kültür Mahalleleri yoktu. 

2000’Lİ YILLARIN GÜLTEPE’Sİ 

Batman’da 2000’li yıllarda yapılaşma hızla Kuzey yönüne doğru ilerlemişti. DSİ Batman Şube Müdürlüğü binasının etrafı çok bloklu yapıların adresine dönüşmüştü. Eski Bölge Devlet Hastanesi, Gültepe ile Tilmerç Mahallelerini de birleştirmişti. Henüz Adalet Sarayı’nın olmadığı, şimdiki ‘Yaşam Parkı’ alanına komşu Konaç Petrol vardı. Günümüzde yeni ‘Kent Meydan’ alanı olan Esentepe arkasındaki yer ise futbol sahası ile Belediyespor tesislerinin bulunduğu bölgeydi.

Kaynak: HABER MERKEZİ