SEYYAR YAKIT İSTASYONLARIYDILAR

1990’lı Yılların başına kadar Irak’tan Batman’a gıda karşılığında getirilen ithal ham petrol, tanker sürücülerinin geçim kaynağıydı. Tüpraş Batman Rafinerisi önünde oluşan kuyruklar, 2 kilometreyi buluyordu. Irak’tan yakıt getiren sürücüler, araçlarına ekledikleri ek depolarda yakıtın bir bölümünü de satıyordu. 1989 Yılında Batman’da bazı tanker sürücülerinin araçlarına eklediği ek yakıt deposundan bir kare. 

90’LARDA ÖZEL İDARE SALONU

Yıl, 1994. Yer, eski Özel İdare binası. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yatırımcı kuruluş temsilcilerinin de aralarında bulunduğu toplantıda, dönemin cezaevi gören Valisi Salih Şarman ve Valilik eski Basın Halkla ilişkiler Müdürü Fatma Özel, objektiflerimize böyle yansımıştı. Şimdilerde eğitim yuvasına dönüşen Özel İdare’nin eski binasının üst katı Özel İdare salonuydu. O daracık salon İl koordinasyon kurulu toplantılarının yapıldığı yerdi. Fotoğraf karesindeki yıllar öncesinin yöneticilerin çoğu şimdilerde emekli oldu. 

DENETİMLERE AĞIRLIK VEREN BAŞKANDI

1999 Yılında genel seçimler ile birlikte yerel seçimlerde yapılmıştı. Uzun yıllar Diyarbakır’da ‘aktif siyaset’te yer alan aslen Kozluklu avukat Abdullah Akın, Batman Belediye Başkanlığına seçilmişti. Seçildiğinde yaptığı bazı yeniliklerle adından söz ettiren Akın, sokak denetimlerine ağırlık vermişti. Mahallelerde ilk ‘Halk Buluşma’ları da gerçekleştiren avukat Akın, 3 yıllık görevinin ardından Milletvekilliğine aday olunca, Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmişti. 

SERGİLERİ KAÇIRMAYAN VALİYDİ

1990 Yılından günümüze kadar Batman’da görev yapan 17 Vali arasında uzun süreyle Vali Salih Şarman’dı. Batman’da görevden alındıktan sonra cezaevinde yaklaşık 1 yıl süreyle kalan Salih Şarman, görev süresi içinde Halk Eğitim’in ‘yıl sonu’ sergilerini kaçırmazdı. 1995 Yılında beraberinde Batman eski Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özen ile birlikte Kozluk’a çıkarma yapan Şarman, eski Kozluk Halk Eğitim Merkezi binasındaki yılsonu sergisinde dönemin Kozluk ilçe Kaymakamı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden bilgi alırken, objektiflerimize böyle yansımıştı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ