*Hasankeyf-Karaköy eski yol güzergahı şimdilerde trafiğe kapandı, o güzergah dolguyla dolduruldu. Sason ilçesinin 2973 metre yükseklikteki ‘Mereto Dağı’na ilk zirve yürüyüşünü gerçekleştiren Belediye Başkanı İrfan Arslan olmuştu. Pet şişelerin olmadığı dönemlerde sürahiler lokantaların masalarını süslerdi. İşte düne dair Batman’ın farklı kareleri... 

ESKİ HASTANEDEN BİR MANZARA 

Günümüz de ‘İluh Devlet Hastanesi’ olan ‘Batman eski SSK Hastanesi’nde yatak kapasitesinin yetersizliği had safhadaydı. Bir odada 8-10 kadın tedavi görüyordu. Eski SSK Hastanesi Başhekimi merhum Dr. Mete, hastane kapasitesinin büyütülmesi için dönemin üst düzey yetkililerine çağrıda bulunmuştu. Batman eski SSK Hastanesinin olduğu dönemde tedavi gören bazı kadınlar, objektiflerimize böyle yansımıştı. 

TABLO GİBİ MANZARALAR YOK ARTIK

Bu fotoğraf karesi 2000’li yılların başında Hasankeyf-Karaköy eski yol güzergahında çekildi. Hasankeyf’e bağlı Karaköy yolu, tarihi ilçe Hasankeyf’in içinden geçiyordu. Virajlı yolun güzergahında Hasankeyf’in Helenistik dönemine ait mağaraların önü;  bahar aylarında yeşil manzarayı andırırdı. Birçok aile bu güzergahta piknik yapardı. Şimdilerde bu alan, toprak dolguyla dolduruldu ve eski Hasankeyf-Karaköy yol güzergahı da değişti. 

MERETO’YA ÇIKAN İLK BAŞKAN’DI

Bir dönem Sason Belediye Başkanlığı yapan İrfan Arslan, 2973 metre yükseklikteki ‘Mereto Dağı’na ilk çıkan ‘Başkan’ unvanını elinde bulundurmuştu. Mereto’ya zirve yürüyüşünü dağcılarla  birlikte yapan Arslan, ünlü dağı turizme kazandıracağını açıklamıştı. Yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı konuğun çıktığı Mereto Dağı’nda 1990’lı yılların ortalarında ‘zirve yürüyüşü’ gerçekleştiren Başkan Arslan, Mereto Dağı’na ‘teleferik’ projesinden söz eden ilk siyasetçi olmuştu. Şimdilerde Sason’u terk ederek Ege bölgesine yerleşen eski Belediye Başkanı İrfan Arslan, Merete Dağı’nın zirvesinde objektiflerimize böyle poz vermişti. 

LOKANTALARDA PET ŞİŞE YERİNE SU SÜRAHİSİ 

Bir zamanlar Batman’ın Lokanta, Restaurant ve kahvelerde ‘pet şişe su’ yerine su sürahileri vardı. Batman’ın eski lokantalarından Bahçıvan Lokantası’nın bahçe bölümündeki masalarda bakırdan yapılı sürahiler vardı. Sürahilerde su içmenin keyfi bir başka olurdu. 20 Yıl öncesine kadar Batman’ın lokantalarında su sürahileri yaygındı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ