BATMAN RAFİNERİSİ’NDE İMZASI OLANLAR 

Yıl, 1952. Yer, ABD’nin Los Angeles Parsons firmasının olduğu ofis. ABD’li Parsons’un 7.330. 000 dolarla yapımını üstlendiği Batman Rafinerisi’nin protokolüne imza atanlardan biri Ahmet Halim Neyzi idi. Parsons Şirketi sahibi ABD’li Ralph M. Parsons anlaşmayı imzalarken, Türkiye’de ilk kurulan rafinerinin inşaatında yer alan Neyzi de Parsons Şirketinin Türkiye temsilcisiydi. İşte Batman Rafinerisi için tarihi imzanın atıldığı 71 yıl öncesinde Batman Rafinerisi’nin yapımı için bir araya gelen ABD ve Türkiye’nin üst düzey yöneticilerinden oluşan bir heyet. 

RPMC ŞİRKETİ MERKEZİNİ BATMAN’A TAŞIMIŞTI

Batman Rafinerisi’nin inşaatını üstlenen Ralph Parsons Şirketi, Ankara’daki şirketin karargâhını 1953 yılının başlarında Batman’a taşımıştı. Parsons şirketinin sahibi ABD’li Ralph M. Parsons, Türkiye’de görevlendirdiği Ahmet Halim Neyzi’yi de Bölge Müdürlüğü’ne atamıştı. Atama kararını şirketin üst düzey yetkililerinden alan Neyzi, ABD’li yöneticilerle bu hatıra kareyi çekmişti. 

BAYAR, RAFİNERİ AÇILIŞINA KATILMIŞTI 

Batman Rafinerisi’nin ihalesinden sonra bizzat Amerika’ya gidip rafineri tesisini yerinde gören dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, ülkenin ilk rafinerisi olan Batman Rafinerisi üzerinde titizlikle durmuştu. 1952 Yılının sonbaharında ihalesi yapılan ülkenin ilk rafinerisinin maketini görmeye giden Bayar; “1955 Yılında üretime geçtiğinde de Batman’a gelip Rafinerinin açılışını yapacağım” demişti. 2 Yıl gibi bir sürede inşaatı tamamlanan ve üretime başlayan Batman Rafinerisi’nin açılışına 1955’in baharında gelen Bayar,  Batman Rafinerisi açılışında böyle objektiflere yansımıştı. 

RAMAN İLE CALİFORNİA PETROLÜ BİRBİRİNE BENZERDİ

1950’li Yıllarda Raman ve Garzan Dağı’ndaki petrolü işlemek için Türkiye’nin ilk rafinerisi Batman’da kurulmuştu. Raman’da işletilecek petrol ile ABD California’nın Santa Maria petrolü gibi ağır ve sülfürlü olması nedeniyle Batman’da kurulması kararlaştırılan Rafinerisi Los Angeles’teki rafineri tercih edilmişti. ABD’li üst düzey yöneticilerle birlikte Batman Rafinerisi’nin inşaat protokolüne imza atanlardan biri de  Türkiye’deki ilk Endüstri Mühendisi Ahmet Halim Neyzi idi. Batman Rafinerisi inşaatını tamamladıktan sonra Neyzi, Parsons’un Fransa-Paris Bölge Müdürlüğü’ne atamıştı. Başarılı Mühendis Neyzi, 73 yaşında İstanbul’da yaşama veda etmişti. 

Kaynak: HABER MERKEZİ