İşte Batman’ın dününe ait bazı kareler. 

HASANKEYF’TE MAĞARA KEYFİ

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf, 1990’lı yıllarda adeta turizmin başkenti gibiydi. Hasankeyf kalesi giriş merdivenine komşu mağaralar, birer konaklama merkeziydi. Helenistik dönemine ait mağaralar bahar mevsiminde adeta açık hava kahvehaneleri andırırdı. Batmanlılar, bahar mevsiminde soluğu Hasankeyf’te alırdı. Bir zamanlar Ramazan Usta’nın işletmeciliğini yaptığı  Hasankeyf kale merdivenine komşu mağaradan bir manzara. Bu mağara şimdilerde toprak dolgu altında kaldı.

DİCLE KIYISI KONSER ALANIYDI

Tarihi ilçe Hasankeyf’ten geçmişe dair bir fotoğraf karesi daha. 2000’li Yıllarda yerli ve yabancı turistin kaynadığı Hasankeyf, konserlerle adından söz ettirmişti. Ünlü sanatçıların konser verdiği Dicle kıyısı, on binleri ağırlıyordu. Star sanatçı Tarkan, başta olmak üzere birçok sanatçı ‘Yol Geçen Mağarası’ önünde verdiği konserler büyük ilgi görürdü. İşte şimdilerde ‘Ilısu Baraj havzası’ altında kalan bu alan yıllar öncesinden verilen bir konserden geride kalan kare.

İKİ DÖNEM ‘VEKİL’LİK YAPMIŞTI 

Hem Demokrat Parti hem de DYP’den birer dönem Erzurum Milletvekilliği yapan Melik Fırat, 1992 yılında Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’a röportaj vermişti. Röportaj, o dönemlerde ses getirmişti. DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller ile ters düşen Fırat, 2002 yılında Hak ve Özgürlükler Partisi kurmuştu. Eski Milletvekili 2009 yılında yaşama veda etmişti. İşte 32 yıl önce Fırat ile Arslan’ın TBMM’de çektiği hatıra kare. 

HAYVAN PAZARI ‘PARK’A DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Batman’ın karşı yakası olan Hürriyet ile Karşıyaka Mahalleleri arasındaki büyük alan, yıllarca cambazların hayvan alım-satım yaptıkları yerdi. Eski Ticaret Lisesi binası önündeki devasa alanın ‘yeşil alan’a dönüştürülmesi için 1990’lı yıllardaki yöneticilerin girişimleriyle o hayvan pazarı şimdilerde yeşil alan oldu. 

Kaynak: HABER MERKEZİ