İşte Batman’ın düne dört karesi daha… 

1990’LARIN PETROL ŞEHRİ 

Yıl, 1990. Batman’ın ‘İl’ olmaya gün saydığı dönemdi. Bir zamanlar Batman’ın ‘Protokol Caddesi’ olarak bilinen eski SSK Hastanesi güzergahı, ‘Turgut Özal Bulvarı’ ve ‘12’nci Cadde’ olarak bilinen ‘Komando Caddesi’nde park eden araç yok denecek kadar azdı. Turgut Özal Bulvarının başında Belediye’nin ‘Süs’ havuzu vardı. Yılmazlar Center İş Merkezinin olmadığı ve şimdilerde ‘Basın Kavşağı’ olarak nitelendirilen bulvarın ortasında ‘Aile Çay Bahçesi’ bulunuyordu. Çok bloklu apartman sayısının da az olduğu bulvarın 1990’lı yıllarda Batman Çağdaş’ın arşivinden kalan tarihi bir kare. 

KARTPOSTALLIK KARELER YOK ARTIK 

Burası şimdilerde Ilısu-Veysel Eroğlu Baraj Gölü havzasının en derin bölgesi. Yıllar öncesinde tarihi ilçe Hasankeyf’e konuk olan yerli ve yabancı turistler, soluğu Dicle Nehri kıyısındaki çardaklarda alırdı. Nehir ortasında kurulan çardakların etrafı ise sazlıktı. Bahar aylarında tarihi ilçeye akın eden turistler, konaklama yerlerinin yetersizliğinden komşu illerin otellerinde konaklardı. Tarihi ilçe Hasankeyf, 6 yıl önce Ilısu Baraj Gölü altında kalınca, bu kartpostallık kareler de Batman Çağdaş’ın arşivinde kaldı.

İLK ARITMA TESİSİNDE BİR BAKAN

Tansu Çiller Başbakanlığı döneminde Çevre Bakanı Rıza Akçalı, Tüpraş Batman Rafinerisi’ne konuk olmuştu. O dönemler rafineri özelleştirilmemişti. Tüpraş Genel Müdürlüğü bünyesindeki ülkenin ilk rafinerisine 1996 yılında ‘Atık Su Arıtma Tesisi yapılmıştı. Açılışa katılanlar arasında eski Çevre Bakanı Rıza Akçalı da vardı. O dönemler Tüpraş Genel Müdürlüğü’nü yapan aslen Siirtli Kemal Işık, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Eski Bakan Akçalı, törende konuşurken Batman Çağdaş’ın objektifine böyle yansımıştı.

AÇILIŞLARI KAÇIRMAYAN BAŞKANDI 

1994 ile 1997 Yılları arasında Batman Belediye Başkanlığı yapan Salih Gök, görev bitimine 7 ay kala geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etmişti. Eski Başkan Gök, görev süreci içerisinde kentte etkinlik ve açılışları kaçırmayan politikacıydı. İş insanı Mehmet Zengin’in sahibi olduğu tuğla fabrikasının açılışına katılan Gök’ün beraberinde eski Belediye Başkanları Abdurrahman uçak, Mahsum Karaman, TPAO emeklisi Mehmet Güneştekin, iş insanı merhum Mustafa Kaya da vardı. Gök, iş insanı Zengin’le tuğla fabrikasının kurdelesini kestiği o andan bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ