BATMAN’IN İLK LİSESİ

1968-1969 Eğitim-öğretim yılında kapılarını açan Batman Lisesi’nin eski hizmet binası, bir süre önce yıkıldı. Yerine ise öğrenciler için ‘halı futbol sahası’ yapıldı. Kurucu Müdürlüğünü Gülpaşa Sezer’in yaptığı okul, on binlerce mezun verdi. 1974 Yılına kadar Batman Lisesi’nde yetiştirdiği başarılı öğrencilerle adından söz ettiren Sezer, iz bırakan başarılı müdürlerden biriydi. Batman Lisesi’nin eski günleri için de okul bünyesinde uzun bir süre önce ‘Müze’ açılmıştı. 

BU ÖĞRENCİLER AVRUPA’DA 

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Oğuz (Şımız) Köyü ilköğretim okulundaki o dönemin öğrencileri artık Avrupa’da yaşıyor. 1990’ların Başında eğitim-öğretim gören öğrencilerin çoğu şimdilerde Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde oturuyor. Bir zamanlar Beşiri ilçesinin ‘şen’ köyü konumundaki Oğuz köyü sakinlerinin çoğu Almanya’nın yolunu tutunca, eski yerleşim birimi de tenhalaştı. Eğitim yuvası da öğrenci yetersizliğinden kapandı. 33 Yıl önce Oğuz Köyü’nden Avrupa’ya giden bu öğrenciler şimdilerde 40-50 yaş üstünde. 

İŞ MERKEZİNDEN KÖY PAZARINA

Çarşı ile Kısmet Mahallesi arasındaki Batman’daki ilk ‘Köy Pazarı’nın kuruluş öyküsü ‘Alo Tevşo’ iş merkeziyle başlıyor. 1994 Yılında dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök’ün oluşturduğu köy pazarından önce kurulan ‘Alo Tevşo iş merkezi’, dar gelirlilerin yerli AVM’si gibiydi. Bu alış veriş merkezinin devamın da o dönemin şartlarında kurulan derme-çatma yapılar, köy pazarını oluşturmuştu. Yıllar öncesinde de ‘Alo Tevşo’ köy pazarında çıkan yangın da birçok esnaf zarar görmüştü. Son yıllarda yeniden canlanan Alo Tevşo’nun eski manzarasından bu kare geride kaldı.

1990’LI YILLARDA DERE BÖYLEYDİ 

Yıllardır Batman’ın gündeminden düşmeyen İluh Deresi, sel taşkınından önce atıklardan temizlenirdi. ‘DSİ’ sorumluluğunda olduğu dönemlerde petrol kuruluşları ile DSİ iş makinelerinin desteğiyle dere içindeki atıklar, kış mevsimi öncesinde temizlenirdi. Dere son yıllarda kaderine terk edilince 2006 ve 2023 yılında iki büyük sel felaketi yaşadı. Derenin ihata duvarlarının bir bölümünün yıkılması sonucu çevredeki ev ve iş yerleri iki sel baskınında ciddi hasar görmüştü. İşte 1990’lı yıllarda İluh Deresi’nde temizlik yapan iş makinelerinden bir fotoğraf.

Kaynak: HABER MERKEZİ