1990’LARIN ÇEVRE YOLU MANZARASI

Bu kare; 1990’larda Batman-Siirt çevre yolunda çekildi. ‘Bat-Çık’ların olmadığı o yıllarda ‘ağır tonajlı’ araçların sıklıkla kullanıldığı güzergah ‘Çevre yolu’ idi. Görünmez kazalar ise güzergah sakinlerinin ‘korkulu’ rüyasıydı. Çok bloklu apartman inşaatlarının gölgesindeki bazı kazalar da objektiflerimize böyle yansımıştı. 

BÖLGENİN KONUK EVİ’YDİ

TPAO Batman Kristal Park, dünden bugüne Batman’ın ‘yüz akı mekanı’ olarak biliniyor. OHAL eski Valisi Necati Bilican döneminde ‘Bölge Valiler’ toplantısı TPAO Kristal Park’ta yapılmıştı. Batman’ın eski Valilerinden Salih Şarman’ın da katıldığı ve  üst düzey yetkililer 2 gün süreyle ‘petrolün başkent’i Batman’da ağırlanmıştı. TPAO Kristal Park, petrolcülerin yanı sıra üst düzey yetkililerin de ağırlandığı mekan olarak biliniyor. Kristal Park, bölgenin devlet konuk evi gibi.

TÖRENLERİN ADRESİ ESKİ ŞEHİR STADIYDI

Yıl, 1997. Yer, eski 16 Mayıs Şehir Stadı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda eski stadın tribünlerini  dolduran öğrenciler ile velileriydi. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar ve Belediye Başkanı Mahmut Tileği, gençlerin bayramını kutladığı andan bir fotoğraf. Eski stadın açık tribünleri, adeta renk cümbüşü gibi fotoğraf karelerine yansımış. Şimdilerde bu stadyumun yeri ‘Millet Bahçesi’ oldu. 

DOĞA GÜZELİ YERLER BARAJ ALTINDA 

Batman’ın büyük ilçesi Kozluk’un çevresini sıra dağları gibi çevreleyen Garzan Çayı kenarındaki eski köy ve mezraların bir bölümü baraj suları altında kaldı. 20 Yıl önce ‘yeşil’ manzaralarıyla kartpostallık kareler Kozluk’un köy ve mezralarında çekilirdi. O yerleşim yerlerinin bir bölümü şimdilerde ‘Garzan Barajı göl’ havzasında kaldı. Geride ise yıllar önce suya komşu olan bu köylülerin hatıra kareleri kaldı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ