NARGİLEYİ BATMAN’A İLK GETİRENDİ

Batman Rafinerisi’nin inşaatını gerçekleştiren ABD’li Ralph Parsons Batman’da açtığı ofiste de o dönemler ‘yok’ yoktu. Batman Bölge Müdürlüğü Ofisi’ne Ahmet Hamdi Neyzi’ni atayan Parsons, Batman Ofisi’nin penceresine de adını yazdırmıştı. Parsons 3 yıl süreyle hem inşaatını tamamladığı hem de üretime geçirdiği Batman Rafinerisi’nin yerleşik alanında kurduğu ofiste 73 yıl önce çektiği hatıra kare çektiği ofisinde nargileyle bu pozu vermişti. 

BAYAR, PETROLCÜLERİN YANINDAYDI

1950 ile 1960’lı Yılları arasında Türkiye’nin 3’ncü Cumhurbaşkanlığını yapan Celal Bayar, Türkiye’de ilk petrol sondajının yapıldığı ‘kule’yi ziyaret ettiğinde İktisat Vekiliydi. Bayar, Türkiye’nin ilk petrolcüleri İhsan Ruhi Berent, John Shirly, Samuel Russell, Terry ve Cevat Eyüp Taşman’ın da görev yaptığı Basbirin petrol kuyusunu 1934 yılında ziyaret etmişti. 1952 Yılının sonbaharında ise ABD’nin yolunu tutan Bayar, Batman Rafinerisi için satın alınan Los Angeles’a gittiğinde karşılama töreninde rafine inşaatı işini alan Ralph Parsons ve Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendisi Ahmet Halim Neyzi tarafından karşılanmıştı.

BATMAN’DA 70 YIL ÖNCE KASKET ŞAPKA MODASI

Bu kare 1950’li yılların başında DDY Batman Garı’nda çekildi. DDY Batman Garı’nda tarihi yangın kulesi yıllara meydan okurken, yaklaşık 73 yıl önce DDY Batman Garı’nda çekilen bu fotoğraf karesinde eski petrol emekçilerinin kafasında ‘kask’ olarak bilinen sarı baretler dikkat çekerken, tarihi garda hem yolculuk yapanlar hem de yolcuları bekleyenlerin kafasında kasket şapkalar var. Dört mevsimde de kasket şapkalar tercih edilirdi. Günümüzde o şapkalar fotoğraf karelerinde kaldı. Aradan geçen yıllar kıyafetlerin ne kadar değiştiğini gözler önüne seriyor.

BİR ZAMANALARIN FOTOĞRAF MAKİNELERİ

1953 Yılında üretime geçen Batman Rafinerisi’ndeki çalışmaları yerinde incelemek için Batman’a dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in dışında Amerikalı heyetle birlikte ayrı tarihlerde gelen Celal Bayar’ı takip edenler arasında önemli konuklar vardı. ABD’den gelen basın mensuplarının da ellerindeki fotoğraf makineleri kameradan daha büyüktü. Bayar, Batman Rafinerisindeki çalışmalar nedeniyle o dönemin üst düzey yetkililerine de teşekkür ederek Batman’dan ayrılmıştı. 

Kaynak: Haber Merkezi