ŞİRİNEVLER’E HAYAT VERDİ 

1992 Yılında dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi tarafından yapılan Belediye Sarayı’nı hizmete açan önemli isim; dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’dı. Batman Belediyesi hizmet binasının bahçesi, o dönemler görülmeye değerdi. Şirinevler Mahallesi’nde o zamanlar tek ‘yeşil alan’ Belediye bahçesiydi. Belediye hizmet binasının açılışını yapan merhum Özal, dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi’yi kutlamıştı. 31 Yıl önce Şirinevler Mahallesinin genel görünümü ve bahçesi objektiflerimize böyle yansımıştı.

CEZAEVİ GÖREN VALİYDİ

1993’ün sonu ile 1997’nin ilk ayları arasında Batman Valiliği yapan Salih Şarman, ilginç uygulamalarıyla gündemdeydi. Şarman’la birlikte çalışan Batman eski Gençlik ve Spor Müdürü Hamit Kanağı ve Batman’ın ilk Milli Eğitim Müdürlerinden Şahin Aksoy, eski hükümet konağında Vali Şarman’ın toplantılarını kaçırmazdı. Batman’ın ilk Milli Eğitim Müdürü Aksoy, bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. Gençlik eski Spor Müdürü Kanağı ise emekli olduktan sonra doğduğu köy Akça’ya yerleşti. Merkeze alınan eski Vali Şarman, bir yıl süreyle cezaevinde kaldıktan sonra başkente yaşamını sürdürüyor. 

GÜZEL BATMAN’DA YARGILANMIŞTI

ANAP iktidarı döneminde Milli Eğitim Bakanlığı yapan ve bir süre de hükümet sözcüsü olan Hasan Celal Güzel, 1994 yılında kurduğu Yeniden Doğuş Partisi’nin ilk örgütlediği ‘İl’ler arasına Batman’ı almıştı. Batman İl Başkanlığına getirdiği iş insanı Aydın Biçici’yi hem Belediye Başkan adaylığına hem de Milletvekili adaylığına gösteren Güzel, hakkında açılan bir dava nedeniyle yıllar öncesinde Batman Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Merhum Güzel, duruşma sonrası Batman eski Valiliği girişinde basın mensuplarına açıklama yapmıştı. YDP eski İl Başkanı Biçici Mersin’e yerleşirken, eski parti liderlerinden Hasan Celal Güzel de uzun süre önce hayatını kaybetti.

PETROL YERİNE ŞİFALI SU ÇIKMIŞTI

Batman-Sason karayolu üzerindeki Şelmo petrol sahasında 1997 yılında bir petrol kuyusunda yapılan sondaj çalışması, şifalı suyu gün yüzüne çıkarmıştı. 120 derece ısıdaki suyun romatizma başta olmak üzere Sedef ve diğer hastalıklara şifa olduğu Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmıştı. 2000 Yılında dönemin Valisi İsa Parlak, ‘termal otel’ projesini Batman’da hayata geçirmişti. Özel İdare’nin yeniden ihaleye verdiği tesis, yapılmadan önce bölgedeki birçok vatandaşın hijyenik olmayan ortamda suya girmesi tartışma konusuydu. İşte 24 yıl öncesinde şifalı suyun bulunduğu Taşlıdere (Hole) köyünden manzara.

Kaynak: HABER MERKEZİ