İLK İMAR ÇALIŞMASINI YAPAN BAŞKANDI

1994 Yılının yerel seçimlerinde kapatılan Refah Partisi’nden Beşiri Belediye Başkanlığı’na seçilen Ahmet Çiftçi, işçi tulumu giyip çalışırdı. Beşiri ilçesinde ilk imar çalışması başlatan Başkan Çiftçi, yıllarca kaldığı Avrupa’daki bazı projeleri de hayata geçirmişti. İşte Başkan Çiftçi’nin yıllar önce üzerinde durduğu ‘imar’ çalışmasını yerel ve yaygın medya mensuplarıyla paylaştığı sırada objektiflerimize yansıyan karesi.

BATMAN’DA 2000’LERİN PROTOKOLÜ

Yıl, 2000. Yer, Beşiri ilçesinin Oğuz (Şımız) Köyünün Onbaşı mezrası. Dönemin Valisi İsa Parlak, Batman eski Başsavcısı Sadık Bölek, Emniyet Müdürü Tahir Bayındır, eski Kültür ve Turizm İl Müdürü Şehmus Kartal ile bazı il yöneticilerinin de katıldığı eğitim yuvasının ek binası açılış töreninde o zamanların il protokol üyeleri bir araya gelmişti. Okul bahçesinde 23 yıl önce bir arada olan bu fotoğraf karesindeki tüm yöneticiler, Batman’dan ayrıldı.

PROTOKOL KOLTUKLARINDA ÖĞRENCİLER 

Yukarıdaki fotoğraf karesinde 2000 yılında Batman Valiliği yapan İsa Parlak ve beraberindeki dönemin yöneticileri, Beşiri ilçesinin Oğuz-Onbaşı mezrasında eğitim yuvasının açılışına katılmıştı. Okul bahçesindeki tören öncesinde il yöneticileri için ayrılan koltuklara oturmadan önce öğrencileri davet eden dönemin Batman Valisi İsa Parlak, şunları söylemişti; “Geleceğin idarecileri sizler olacaksınız. Bu açılışta bizden önce o koltuklara oturmak sizin hakkınız.” Mezrada oturan öğrenci velileri de Vali Parlak’ın konuşmasını alkışlamıştı. İşte o renkli okul açılışında geride kalan hatıra fotoğraf. 

NEREDE O KIŞ MANZARALARI

Son yıllarda mevsimler hızla değişti. Kış mevsimi, günler öncesinden yüzünü gösterirdi. 2000’li Yılların Aralık ayında Batman’ın çevresi beyaz örtüye bürünürdü. 23 Yıl önce Batman’ın merkez köyü olan Tilmerç’e giden yol, aşırı buzlanma ve kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanırdı. Onlarca araç yollarda kalırdı. Köylüler, mahsur kalan sürücülerin imdadına yetişirdi. Şarampole devrilen araçlar traktörlerle kurtarılırdı. İşte Batman’dan Tilmerç’e giden eski Batman-Kozluk-Silvan yol güzergahıyla birleşen eski Tilmerç yolundan kar’lı bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ