ESKİ SEÇİM MANZARALARI

1989’da Batman’ın yerel seçiminden geride kalan bir kare. Meydan Mahallesi’ndeki eski Hükümet Konağının giriş katı İlçe Seçim Kuruluydu. Oy sayım işi küçücük bir mahkemenin duruşma salonunda yapılırdı. İlçe dönemindeki seçimler çekişmeli geçerdi. Oy tasnif işlemleri yapan Sandık Başkanları, oy torbalarını getirdikleri eski Seçim Kurulu’nda kuyruk oluştururdu. Eski seçim kurulu önünde kuyruğa giren Sandık görevlileri, mühürlenen torbalar önünde sabaha kadar nöbet tutardı. İşte 34 yıl önce Batman’ın yerel seçiminden geride kalan bir kare. 

YEREL SEÇİM MANZARASI

1994 Yılında Batman’daki yerel seçimin galibi kapatılan Refah Partisi adayı merhum Salih Gök’tü. DYP’den Faris Özdemir ve Anavatan Partisi’nden de Ataullah Hamidi’nin de aday olduğu o tartışmalı seçim, yaygın basında da geniş yer bulmuştu. Belediye Başkanlığı seçimi sonrası 1995 yılında Milletvekili seçimlerinde eski partisinden katılan Faris Özdemir, Batman Milletvekili seçilerek TBMM’nin yolunu tutmuştu. Seçim sonrası Batman’ın yanı sıra ilçelere de teşekkür ziyareti yapan eski Milletvekili Özdemir’e şimdilerde CHP PM Üyesi Hüseyin Yaşar da destek vermişti. DYP’nin Batman eski merkez İlçe Başkanı Hüseyin Bülbül, 28 yıl öncesinin seçim sonrasında bazı seçmenlerle objektiflerimize böyle yansımıştı. 

PAMUK ALANLARI ‘MAHALLE’ OLDU

Bir fotoğraf karesi de şimdi ki Gültepe Mahallesi’nden. 1988 Yılında Batman Çağdaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arif Arslan’ın, yıllar önce çektiği bir trafik kazasının yaşandığı yer, şimdi ki Gültepe Mahallesi. Batman-Kozluk-Silvan yolunda trafik kazası yaşanmıştı. Minibüsün savrulduğu şarampolün dibi ise pamuk tarlasıydı. Günümüzde çok katlı yapıların olduğu Gültepe Mahallesi, Batman’ın en verimli toprağına kuruldu.  35 Yıl önce Batman kent merkezine yakın olan Gültepe semtinin olduğu yer ‘Beyaz altın’la kaplıydı.

DÖRTYOL KAVŞAĞI DA DEĞİŞTİ

Burası Turgut Özal bulvarının en yoğun olduğu Dörtyol kavşağı. 1997 Yılında dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, Çömçe lokantasına komşu bir mobilya mağazasının açılışına katılmıştı. Beraberinde eski Emniyet Müdürü Emin Körpe ile bazı il yöneticilerinin bulunduğu mobilya mağazasının açılışı sade bir etkinlikle geride kalmıştı. O dönemlerde şimdi ki ‘Hasankeyf Oteli’ yerinde eski Dörtyol Oteli’nin binası da fotoğraf karesine yansımış.

Kaynak: HABER MERKEZİ