STADYUM VARDI, MAHALLE YOKTU

Yıl, 1992. Henüz çiçeği burnunda yeni ‘İl’ olan Batman’da, eski ‘16 Mayıs Şehir Stadı’ etrafında çok yapılı bina sayısı yok denecek kadar azdı. O dönemlerde Şafak Mahallesi yoktu. Stadyumun çevresindeki evlere ise ‘küme evler’ deniliyordu. Şimdilerde eski stadyum, ‘Millet Bahçesi’ne dönüşürken, stadyumun ötesine Şafak, Çamlıtepe ve Aydınkonak Mahalleleri komşu oldu. 

CUMHURİYET CADDESİ DE DEĞİŞTİ 

Burası Belediye sarayı önünden geçen Cumhuriyet Caddesi. 1994 Yılında Belediye Başkanlığına seçilen Salih Gök, denetimlere Belediye önündeki kahvelerde başlardı. Halk arasında Ünite Müdürleriyle dolaşan Başkan Gök’e güzergah sakinleri, sorunlarını anlatırdı. İşte Cumhuriyet Caddesi girişinde merhum Gök’ün bir kahvede vatandaşlarla bir araya geldiği andan kare. Cumhuriyet Caddesi’nde o eski esnafların çoğu ‘yer’ değiştirdi.

YÖNETİCİLER, KOYU PETROLCÜ’YDÜ

Batman’ın eski Vali Yardımcılarından, daha sonra Nevşehir ve Tekirdağ Valiliği yapan Mehmet Ceylan, Batman Petrolspor’un koyu taraftarıydı. Makamında Petrolspor’un bayrak ve flamasını bulunduran eski Vali Ceylan, İl yöneticileri ile iş adamlarını da maça davet ederdi. Koyu Petrol’lü olan Ceylan, 1997-1998 futbol sezonunda süper ligin kapısından dönen Batman Petrolspor’a dönemin Valisi Temel Koçaklar’la birlikte yardım kampanyası başlatmıştı. 

OKULLARDA KIZ ÖĞRENCİ SAYISINI ARTTIRMIŞTI

1997-1998 Yılları arasında Batman’ın Beşiri ilçe Kaymakamlığı yapan Mustafa Yemlihalıoğlu, köy okullarında kız öğrenci sayısını arttırmayı başarmıştı. Köylere düzenlediği gezilerde kanaat önderleri ile köyün ileri gelenleriyle bir araya gelen Yemlihalıoğlu, görev yaptığı dönemde Beşiri ilçe merkezi ile köylerinde kız öğrenci sayısını arttıran ‘Kaymakam’ unvanını elde etmişti. 

Kaynak: Haber Merkezi