BATMAN’A İLK FAKÜLTE AÇAN REKTÖRDÜ

Aslen Diyarbakırlı olan Dicle Üniversitesi eski Rektörlerinden Prof. Dr. Mehmet Özaydın, ‘petrolün başkentin şehri’ Batman’da fakülte açan ilk Rektörlerdendi. 1997-1998 Eğitim-öğretim yılında Batman’ı fakülte ile buluşturan Prof. Dr. Özaydın’a, Batman’da büyük karşılama töreni yapılmıştı. Dönemin Valisi Necati Develioğlu, Belediye Başkanı merhum Salih Gök, eski Milletvekili Ziver Özdemir, eski politikacılardan Mehmet Fırat ve Hüseyin Bülbül’ün de aralarında bulunduğu protokol üyeleri, Batman-Diyarbakır il sınırında Prof. Dr. Özaydın’ı böyle karşılamıştı. Karede yer alan ve yan yana duran Özaydın ile Gök, bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. Geride ise bu hatıra kare kaldı. 

TOPLU NİKAH TÖRENLERİ  

Bu kare, 1990’lı yılların ortalarında eski ÇATOM binasının bahçesinde çekildi. Dönemin Batman İl Bayındırlık ve İskan Müdürü Şemsettin Gümüş’ün de nikah şahitliği yaptığı toplu nikah törenin de eski İl yöneticileri de şahit olmuştu. Uzun yıllardır Batman Belediyesi’nde Evlendirme Müdürlüğü’nü yapan Nuri Turgut’un da yansıdığı karede imam nikahlı bir çiftin resmi nikah işlemleri sırasında eski yönetici Gülmüş, objektifimize böyle yansımıştı. 

KARELERDE BİR EKSİK VAR

1997-1998 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, eğitim yuvalarının etkinliklerini kaçırmazdı. Kent merkezinin yanı sıra köylerdeki eğitim yuvalarının etkinliklerini de kaçırmayan Vali Koçaklar’a, dönemin yöneticileri tam kadro eşlik ederdi. Batman eski Belediye Başkanı Mahmut Tileği, eski Emniyet Müdürü Öztürk Şimşek ve eski Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale’nin de katıldığı bir eğitim yuvasının etkinliği açılışında kurdeleyi kesen Vali Koçaklar’ın yanında dura Kale ve Öztürk, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

MOTOSİKLETÇİLERİN BATMAN HATIRASI 

Batman tarihi ilçesi Hasankeyf, sular altında kalmadan yerli ve yabancı konukların yanı sıra ünlülerin de akınına uğrardı. 1995 Yılında Türkiye turuna çıkan dönemin ünlü motosikletçileri, Batman’da konaklamıştı. Batman’ın eski konaklama mekanlarından ‘Zeki Otel’de geceyi geçiren motosikletçiler, tarihi ilçe Hasankeyf’in yanı sıra Midyat-Mardin’i de turlamıştı. Turistik tur düzenleyen bir zamanların şampiyon motosikletçileri geceyi konakladıkları eski ‘Zeki Otel önünde bu pozu vermişti. 

Editör: Yunus Yasak