GERCÜŞ’ÜN ESKİ KONAKLARI

Burası, Batman’ın ‘ağalar’ diyarı Gercüş. Mardin-Midyat ilçesine komşu olan Gercüş’ün taş konakları, günümüzde yer yer bazı yerleşim birimlerinde yıllara meydan okuyor. O taş konakların bir bölümü yıllar önce restore edilmişti. 2 Katlı taş konaklar, Gercüş’ün en eski yapıtlarındandı. Şimdilerde 10 katlı yapıların gölgesinde kalan o taş konaklar, bir zamanlar yerli ve yabancı konukların da akınına uğrardı.

BU TAŞ EVLER SULAR ALTINDA KALDI

Bu kare Batman’ın eski Kesmeköprü-2 köyünde çekildi. Şimdilerde Ilısu Baraj Gölü altında kalan Kesmeköprü-2 ‘Zeriye’ Köyü olarak bilinirdi. Dicle Nehrine komşu olan Kesmeköprü-2 Köyü’ndeki evlerin tamamı taştan yapılıydı. Eski köy sakinleri 1990’lı yıllarda televizyon yayınlarını net izleyebilmek için uydu cihazlarını da taş evlerin üzerine monte ettirirdi. Son 6 yılda baraj gölü altında kalan Kesmeköprü-2 Köy sakinleri, eski yerleşim biriminin 500 metre ilerisindeki Batman-Hasankeyf yeni yol güzergahına komşu oldu. 

MAĞARADA ‘YOK’ YOKTU

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’teki mağaralarda 1990’lı yılların sonuna kadar yaşam vardı. Elektrik ve suyun olduğu mağaralarda televizyona buzdolabı ve elektronik cihazlar da kullanılırdı. Helenistik döneme ait mağaralar yazın serin, kışın ise sıcak olurdu. Özellikle kış mevsiminde sıcaklığıyla bilinen mağaraları terk etmeyen ilçe sakinleri, kış mevsiminde kent merkezinden çok mağaralarda otururdu. 30 Yıl öncesinde Hasankeyf kalesinde çekilen bu fotoğraf karesinde bir ilçe sakini, buzdolabından  su alırken objektifimize böyle yansımıştı. 

ESKİ SEÇİM MANZARALARI

1989 Yerel seçiminden bir kare. 34 Yıl önce Batman’da yerel seçim için sandık başına giden Bağlar Mahallesi’ndeki vatandaşlar, ilkokulda kurulan sandıklarda oy kullanmıştı. Sınıflarda kurulan sandıklarda oylarını kullanan seçmenlere, sandık görevlileri kolaylık sağlamıştı. Sandık başlarında görevliler ile seçmenler vardı. 

Editör: Yunus Yasak