HASANKEYF’İN İLK EĞİTİM YUVASIYDI

1979-1980 Eğitim-öğretim yılında Hasankeyf’in ilk eğitim yuvalarından ‘Hasankeyf İlkokulu’ mezunları, öğretmen Bülent Sermet ile çektikleri bu karenin üzerinden 45 yıl geçti. Antik kentteki ilk eğitim yuvası da şimdilerde baraj suyu altında kaldı. Geride kalan siyah-beyaz karede yer alan simalar; “Nuran Türk, Hakime Tokdemir, Songül Başaran, Birsen Fidan, Bahri Bıçakçı, Ömer Uluk, Ahmet Türkan, Osman Ağılday, Mustafa Aydağ, Ramazan Altan, Ramazan Ramazanoğlu, Abbas Bekiroğlu, Yaşar Ayhan, Remzi Kurşun, Hasan Tilki, Mehmet Akçan, Veysi Eriman, Sait Kanat.” Eski okul binasının önünde arka sırada yer alan öğretmen Bülent Sermet’in yanında yer alan isimler ise Ahmet Koçyiğit, Abdurrahman Kusen ve Hasan Kusen. 

HASANKEYF’Lİ EĞİTİMCİ AVŞAR VE ÖĞRENCİLERİ

Aslen Hasankeyfli öğretmen Ömer Avşar, uzun süre memleketinde görev yaptı. 1980’lere kadar eski ‘Hasankeyf İlkokulu’nda görev yaptıktan sonra emekli olan Avşar, Bursa’ya yerleşti. Öğrencilerin siyah önlükle eğitim yuvasının yolunu tuttuğu döneminde okul bahçesinde hatıra kare çeken Avşar’ın Hasankeyf ilkokulundaki son fotoğraf karesinde yer alan simalar; “Hasan Kusen, İsmail Alp, Abdullah Kartal, Numan Kartal, Yılmaz Öztekin, Şaban Aydın, Abdullah Karaalp, Abdulkadir Başaran, İbrahim Kaya, Orhan Tuncer ve Hamdullah Turgay.”

TOKATLI ÖĞRETMENİN HASANKEYF SEVGİSİ

12 Eylül 1980 Darbesine kadar Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te görev yapan aslen Tokatlı öğretmen Eftal Küçük, hem Hasankeyf’i hem de öğrencilerini seven idealist bir eğitimciydi. Kale Mahallesi’ndeki ‘Hasankeyf İlkokulu’nda uzun süre görev yapan Küçük, o dönemlerde kısıtlı imkanlarla okuyan öğrencilerine ‘okumayı’ sevdirmişti. Hasankeyf’in ‘Bucak’ olduğu yıllarda evleri gezip çocukları eğitim yuvalarıyla buluşturan Tokatlı öğretmen Küçük ile öğrencisi Süleyman Kanat’ın geride kalan siyah-beyaz fotoğrafı.

ÖĞRETMEN GÜZEL’DEN ‘GÜZEL’ HATIRA

Hasankeyf’in ilk eğitim yuvalarından ‘Hasankeyf İlkokulu’nda görev yapan fedakar eğitimcilerinden biri de Hilmi Güzel’di. Eğitimci Güzel’in de yılları antik kentte geçti. İşte emektar Güzel’in bir zamanlar eski okul bahçesinde öğrencileriyle çektiği siyah-beyaz karede yer alan simalar; “Abdullah Samsa, Bedrettin Ayhan, Hıfzullah Samsa, Abdurrahman Kusen, Muhyettin Yurteri, Nihat Altuğ, Şevki Üner, Hakim Ekin, Şahin Kandemir, Hamdullah Yağmahan, Hasan Durgun, Bahattin Memiş, Hasan Memiş, Yasin Ağılday, Ramazan Tanrıkulu, Ahmet İridil, Ferman Kandemir, Cevdet Şimşek, Yılmaz Ertekin, Hüseyin Ağılday, Nihat Türkan, Hamit Samsa, Cemil Uluk, Yunus Erdoğan, Abdulkadir İpek, Nevzat Ertekin ve Ömer Yılmaz.”

Editör: Yunus Yasak